IBM секоја година има супер пракса да предвидува луда технологија која ќе биде реалност во следните пет години. Името на предвидувањата е исто од почетокот :„Five in Five“. Еве ги предвидувањата за 2022: Вештачката интелигенција ќе отвори нов прозорец за менталното здравје Вештачката интелигенција ќе ни помогне да дознаеме многу повеќе за нашето ментално здравје во […]

Прочитај повеќе

Паметните телефони се новиот централен екосистем за технологијата, вели Бенедикт Еванс, аналитичар за најпознатиот инвеститор во стартапи во моментов Andreessen Horowitz. Паметните телефони и таблет компјутери не само што со својот број 10 пати ги надминуваат компјутерите, туку се и централно место кога е интернетот во прашање. „Треба да престанеме да зборуваме за мобилен и […]

Прочитај повеќе

Гласовниот асистент на Microsoft, Cortana ќе започне да ги прогнозира и резултатите на Англиската премиер лига. Првата прогноза е за најстарото градско дерби во Англија помеѓу Ливерпул и Евертон, а Cortana прогнозира дека 12.5 отсто се поголеми шансите за победа на Ливерпул. За второто градско дерби кое се игра викендов Арсенал и Тотенхем, Cortana пресмета […]

Прочитај повеќе

Компјутерите можат да ви го одредат карактерот, и тоа подобро отколку најголем дел од вашите блиски пријатели. Истражувањето на Ву Јују, Михалел Косински и Дејвид Сидвел покажува дека единствено брачниот партнер може поточно да ви го предвиди карактерот, во споредба со компјутерот. Сите останати познаници најверојатно ве познаваат полошо од Facebook! Во студијата се земени […]

Прочитај повеќе

Тешко е да се предвиди кои ќе бидат следните ИТ трендови ако гледате само од страна, но ако сте Фред Вилсон, инвеститор кој има вмешано прсти во Twitter, Tumblr, Foursquare, Zynga, Kickstarter, 10gen и куп други, тогаш можеби ќе имате малку подобра интуиција од другите. Г. Вилсон на својот блог ги сподели очекувањата и предвидувањата […]

Прочитај повеќе

Група истражувачи од Универзитетот Дјук креираa алгоритам кој може да предвиди револуции ширум светот. ICEWS (Integrated Crisis Early Warning System) е систем кој ќе им помогне на САД при анализирањето на политичката ситуација, а Ward лабораторијата го изработи под покровителство на DARPA. Алгоритмот веќе со точност ги предвиде влошувањето на состојбата во Парагвај, кога пред […]

Прочитај повеќе

По научно-фанатастичната идеја да ги испорачува пакетите преку беспилотните летала, Amazon сега патентираше и испорака на продукти според претходно предвидување. Amazon планира да започне со испораката на своите продукти уште пред купувачите да ја потврдат продажбата. Амриканското патент биро и одобри на е-продавницата патент со кој компанијата ќе може да започне со предвидувањето на испораката […]

Прочитај повеќе

Мелницата на гласини кулминираше пред официјалната презентација на iPhone 4S, со фантастични предвидувања дека iPhone 4S ќе биде поѕирен до некои по нормални шпекулации дека iPhone 4S ќе има поголем 4-инчен екран и некои точни претпоставки како тоа дека новиот iPhone ќе има 1080p HD камера и гласовен асистент сега познат (или позната) како Siri. […]

Прочитај повеќе