Game of Thrones e eдна од оние ретки ТВ серии во кој фантастичниот свет има неверојатна сценографија, преполна со џинови, зомбија и змејови. Ќе се обложиме дека додека ја гледате серијата, воопшто не ги забележувате специјалните ефекти и трудот кој е вложен за да се креираат тие сцени толку совршено. Но, доколку сакате да ѕирнете […]

Прочитај повеќе

Излoжбата на HBO одржана на SXSW, понуди нова, интересна и нешто поразлична примена на Oculus Rift. Посетителите можеа кратко време да влезат во Вестерос користејќи го Oculus Rift и дел од специјалните ефекти кои ги нуди технологијата. „Качување по Ѕидот“ е дел од промоцијата на популарната серија Game of Thrones, изработена по книгата на Џон […]

Прочитај повеќе

Game of Thrones ја освои „наградата“ за најпиратирана серија во 2013 година. Серијата ова признание го освојува втора година по ред, откако лани го презеде првото место од Dexter. Податоците кои ги споделува Torrentfreak покажувааат дека оваа година бројот на торент-преземања на последната епизода од сезоната, 5.900.000, е поголем од бројот на гледачи во САД, […]

Прочитај повеќе

Се чини дека љубовта помеѓу пиратите и креаторите на хит серијата Game of Thrones е взаемна. Откако во 2012 година беше прогласена за најпиратирана серија, режисерот само што не им се заблагодари на пиратите, а сега, поддршката за пиратите доаѓа од најнеочекуваното место – од извршниот директор на компанијата која го издава шоуто. „HBO добива […]

Прочитај повеќе

Star Wars беше (за некои сè уште е) епик филмски серијал во 80-тите, додека Game of Thrones е моментално омилената серија на сите љубители на политички манипулации, змејови и битки со мечови, многу, многу мечови. Наместо да се препукуваат со зборови околу која приказна е подобра, Интернетот (подгурнат од „random person“ на Reddit) реши да […]

Прочитај повеќе

Дали ја гледавте првата епизода од новат сезона на Game of Thrones? Шансите се дека ако немате HBO претплата на MaxTV и сте ја гледале премиерата, тогаш вие сте еден од пиратите кои го срушија битторент рекордот од 160.000 симултани симнувања на само една копија. Но, без грижа, HBO, студиото зад серијалот, воопшто не ви […]

Прочитај повеќе

Game of Thrones е најпопуларната најпиратираната телевизиска серија за 2012 година, вели TorrentFreak. Серијата е симната во нешто над 4.280.000 илегални копии, што е малку повеќе од публиката која ја имала серијата во САД. Ланската најпиратирана серија беше Dexter. Очекувано, најголемото пиратирање, скоро 80 отсто, се случува надвор од САД. Една причина за ова е […]

Прочитај повеќе

Околу 3,9 милиони луѓе ја пиратирале популарната телевизиска серија Game of Thrones, ни открива TorrentFreak, што е исто колку просекот од 3,9-те милиони кои ја гледале ексклузивно на HBO. Според TorrentFreak, HBO игра „опасна игра“ што не сака да ја закачи својата популарна содржина онлајн, туку сака да ја задржи ексклузивноста на шоуто да го […]

Прочитај повеќе

Една од добрите работи кога сте на крај на годината е што можете да се посветите на задоволствата и забавата кои ве очекува во следната година. Во годината која доаѓа има навистина многу најави од индустријата за видео игри, но и од забавата. Ова е само мал дел од настаните кои можеме да ги очекуваме […]

Прочитај повеќе