Последната епизода од последната сезона на Game of Thrones и понатаму ги држи фановите во апсолутна состојба на растревоженост и гнев. Телевизиското шоу можеби е завршено, но не и вашата љубов кон него. Поради тоа, она што ви советуваме да направите е да го посетите следниот сајт и да пробате уште подобро да се запознаете […]

Прочитај повеќе

Мејси Вилјамс, актерката која ја игра Ариа Старк во популарната серија Game of Thrones, најавува дека наскоро можеби ќе зборуваме за нејзе како претприемач. Актерката го најави лансирањето на Daisie мобилна апликација/друштвена мрежа за професионалци. Апликацијата излегува на лето и треба да им овозможи на учесниците да соработуваат на проекти. Дополнително, ќе може да споделуваат мислења […]

Прочитај повеќе

Ова е исклучително тешка недела за инди сцената. Првин, се затвори студиото Runic Games, најдобро познато по Torchlight игрите, a потоа и Motiga, студиото зад подеднакво-креативната Gigantic. Сега, лошата среќа се шири и помеѓу студиото кое е заслужно за авантурите како The Walking Dead, Tales from the Borderlands и Game of Thrones. Според извештајот на […]

Прочитај повеќе

До следната сезона на Game of Thrones има уште две години. Сепак, од HBO имаат мало изненадување за фановите. Телевизијата ја претстави видеоиграта за мобилни платформи Game of Thrones: Conquest. Официјално играта излегува на 19 октомври, иако веќе е достапна на неколку пазари. Да не се карактерите од Game of Thrones, играта нема да се […]

Прочитај повеќе

Профилите на социјалните мрежи на HBO кус период беа под контрола на OurMine. Во овој период од официјалните Facebook и Twitter профили OurMine испратија неколку пораки. „OurMine тука, само ја тестираме вашата безбедност. HBO контактирај нè за надградба на безбедноста – ourmine.org“. Ова не е прв пат OurMine да пробие профили на друштвени мрежи на […]

Прочитај повеќе

Телефонските броеви и имејл адреси на Питер Динклејџ, Лена Хееди и Емилија Кларк се јавно достапни. Лични податоци на актерите се дел од фајловите кои ги сподели хакерската група. Доколку не биде исплатен откуп за 3 дена, сите податоци ќе бидат јавно објавени, пренесе Guardian. Хакерот тврди дека има 1.5 TB податоци од HBO мрежата, […]

Прочитај повеќе

Популарната платформа за учење на јазици Duolingo го претстави курсот за „High Valyrian“ јазикот од Вестерос. Новиот курс е таман на време да може да научите делови пред да почне новата сезона на Game of Thrones на 16 јули. Курсот ќе биде достапен од 13 јули на декстоп верзијата на апликацијата. Популарните iOS и Android […]

Прочитај повеќе

Telltale Games работи на игра која ќе биде базирана на универзумот Guardians of the Galaxy. Иако сѐ уште не е официјализирано, многу сајтови кои покриваат гејминг вести открија листа од проекти во кои се споменуваат идните аспирации на Telltale Games. Со оглед на тоа дека гласините само што се појавија, сѐ уште не се знае […]

Прочитај повеќе

Погледнете како се креира магичниот свет на едно од најпопуларните ТВ шоуа во моментов, Game of Thrones.

Прочитај повеќе

HBO прави сè што е во нивните можности да ги отстрани спојлерите за популарната серија Game of Thrones од YouTube. Kорисникот познат како Spanish Spoiler објавува детали и сцени кои ги откриваат клучните моменти во новите епизоди, и тоа го прави 2 дена пред да биде емитувана таа епизода. „Не можам да објавувам спојлери за […]

Прочитај повеќе

Повторно декмври, ново пребројување на пиратираните серии и повторно Game of Thrones. Во 2014 година серијата преку BitTorrent е преземена дури 8.1 милиони пати, серијата постави и рекорд по бројот на сидери со 254.114 кои ја споделуваа серијата истовремено, јави Mashable. Зад Game of Thrones на HBO, следат Walking Dead на AMC со 4,8 милиони […]

Прочитај повеќе

Од следната година HBO ќе овозможи продажба на содржини кои можат да се стримаат преку Интернет. Компанијата во 2015 година ќе запоочне со понуда на дигиталната верзија на своите услуги за кои нема да има потреба од платена ТВ-претплата, вели директорот на компанијата Ричард Плеплер за Re/code. Досега HBО нудеше дел од своите програми преку […]

Прочитај повеќе