Секоја година апликациите на iOS заработуваат стотици милиони долари. Секако со оглед на тоа дека сме на крајот на годината ќе има анализа и на овој сегмент од пазарот. Ова се 10-те апликации кои најмногу заработиле минатата година според анализата на Business Insider. За жал ако се надевате дека ќе  може да пронајдете нова интересна […]

Прочитај повеќе

Пред речиси 10 години Apple речиси во целост го промени начинот на кој функционираат паметните телефони. AppStore официјално започна да функционира на 10 јули 2008, но Apple нешто порано не потсетува на ова. Инсталирањето на апликации беше потежок и посложен процес. Најчесто, тоа што го имавме преинсталирано на телефонот на денот од купување, беше тоа […]

Прочитај повеќе

Иако сме во исчекување на WWDC 2016 на Apple следната недела, сепак се чини дека веќе ја имаме главната вест нешто порано. Компанијата ќе направи редизајн на AppStore, а најверојатно најголемата вест е промената на заработката од апликациите. Редизајнот ги откри потпретседателот за глобален маркетинг на Apple, Фил Шилер, во интервју за Verge. Аpple ќе стартува […]

Прочитај повеќе

Повеќе од 300 инфицирани апликации се отстранети од AppStore кој вообичаено важи за побезбеден од Google Play, но последните вести велат дека апликациите не „против“ девелоперите, туку се и поопасни за самите корисници одошто првично се мислеше, јави Wired. „Ги отстранивме сите апликации за кои знаеме дека се креирани со невезбедниот Xcode од App Store. […]

Прочитај повеќе

Најпопуларната платена апликација на AppStore минатата недела – Peace, по помалку од два дена е повлечена од нејзиниот креатор, Марко Армент. Станува збор за популарно наречен AdBlocker, а причина за ова е грижата на совест која ја почуствувал г-дин Армент, вели Verge. „Волкав успех со Peace не е во ред и не го очекував ова. […]

Прочитај повеќе

Нема премногу време до почетокот на испорака на Apple Watch и во Apple се прават последните подготовки пред почетокот на продажба на часовникот. Во оваа насока е отворањето на Apple Watch App Store која на денот на отворањето со сè уште неиспорачан часовник има над 3.000 апликации. Нив можете да ги разгледате на App Store […]

Прочитај повеќе

Стартапот за пребарување Ottocat е најновата аквизиција на Apple за која дознаваме. Целта на стартапот во тимот на Apple е да им помогне на корисниците да пронајдат нови апликации кои ќе им се допаднат во Explore табот на AppStore, јави TechCrunch. Станува збор за поодамнешна аквизиција и е дел од определбата на Apple да го […]

Прочитај повеќе

Run 5K е апликација креирана од српскиот програмер Александар Васиќ, која минатата недела се најде помеѓу најдобрите нови апликации на американскиот AppStore, јави Netokracija. Станува збор за фитнес апликација која ќе им помогне на сите кои имаат волја да ги истрчаат своите први 5 километри, преку програма која трае девет недели. Апликацијата беше одберена од […]

Прочитај повеќе

Новата апликација на Facebook, Paper, доби пофалби за својот дизајн и промовирањето на содржината, но и критики бидејќи е официјално достапна само за корисниците во САД. Но, неофицијално, апликацијата може лесно да се преземе и од сите други. Начинот со кој корисниците можат да ја предземат апликацијата е навистина едноставен, вели TechCrunch. Единствен проблем кој […]

Прочитај повеќе

Иако iPhone ја губи битката со Android кога е во прашање бројот на уреди, кога станува збор за продажба и заработка Apple владее на врвот и ги соборува сопствените рекорди. И оваа година продажбата и преземањата од AppStore за новогодишните празници се поголеми од претходната, овојпат бројот на преземања е поголем за 53 отсто, а […]

Прочитај повеќе

Дали апликациите кои се плаќаат се во невоља? Се чини дека freemium апликациите – апликации кои се бесплатни, но нудат можност за микротрансакции – стануваат се популарен модел за успех на една апликација, засенувајќи ги платените и бесплатните апликации. Пример за ова е Fifa 14, игра која претходно се плаќаше, сега е бесплатна со опција […]

Прочитај повеќе

Со правилна комбинација на овие апликации, можете да направите одличен постер во едно пиење кафе. Преку интуитивен интерфејс, тие претставуваат корисна алатка за дизајнери, без разлика дали се работи за аматери или професионалци. Трите апликации се достапни на македонскиот AppStore. ArtPad ArtPad е бесплатна апликација која е рангирана во првите топ 10 апликации во категорија […]

Прочитај повеќе