Аnonymous ги сруши сајтовите на производителот на автомобили Nissan во знак на протест против ловот на делфини на јапонски компании. За волја на вистината, Nissan нема никаква поврзаност со китоловците, но станува збор за голема јапонска компанија која е искористена како прокси за да го привлече вниманието и да ја подигне свеста. Сајтовите на Nissan […]

Прочитај повеќе

Хактивистите, но изненадувачки и гејмерите, имаат голем удел во се поголемиот дел на DDoS напади и рушење на веб сајтови, покажува анализата на Аrbor Networks. Анализата на DDoS нападите во последните десет години покажува дека најголем дел од нападите се направени преку небезбедни домашни рутери, преку кои голем број на апарати ги извршуваат нападите. Во […]

Прочитај повеќе

Познат по својата борба против контроверзните закони како SOPA, интернет активистот Арон Швартц е херој помеѓу интернет активистите. Неговата смрт, самоубиство предизвикано од притисокот на американските обвенители кои бараа 35 години затвор за кражбата на заштитените дела на дигиталната библиотека JSTOR; беше повик за многу други да ја продолжат неговата работа и да ја претстават […]

Прочитај повеќе

Сајбер нападите кои имаат последици на физичко ниво се се почеста опасност. По изралските напади на постројките за збогатување на ураниум и заканите за напад на американските централи, и постројки за транспорт и дистрибуција на нафта, најнова жртва на ваков напад е патната инфраструктура на Израел, јавува Business Insider. Цел на нападот се тунелите на […]

Прочитај повеќе

Федералните резерви на САД потврди дека хактивистите Anonymous им ги пробиле серверите и им украле податоци. Но, една од највлијателните финансиски институции во земјата не сакаше да открие дали се работи за профилите, адреси, телефонски броеви и лозинки на над 4.000 директори и менаџери од разни банки, кои Anonymous ги објави јавно пред во четири […]

Прочитај повеќе

Team Ghost Shell се можеби најактивните хактивисти во последно време. Иако таквиот опис  за нив можеби крие криминални намери, сепак хакерите стануваат се погласни за „правата“. Откако им објавија сајбер војна на Русија и Израел,  во последениот проект за 2012 година објавија 1,6 милиони кориснички податоци од над 30 веб страни. Соопштението и линковите вообичаено […]

Прочитај повеќе

Хакерската група Anonymous ја започна новата акцијата OpFreeAssange со напаѓање на владините веб сајтови на Велика Британија во знак на протест против односот на властите кон основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж. Во моментот, некои од веб страниците на министерствата, како и на премиерот, сѐ уште не се во функција. #OpFreeAssange – Tango Down: homeoffice.gov.uk | […]

Прочитај повеќе

Австралија е новата цел на хактивистите Anonymous. Цел на нападот е австралискиот интернет провајдер AAPT поради предлог-законот кој ги обврзува телекомуникациските компании да ги чуваат податоците на корисниците во период од две години. Пробивањето е потврдено и од директорот на AAPT, Дејвид Јул. Аnonymous тврди дека има 40 GB кориснички податоци. Напаѓачите за SCMagazine вели […]

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous излегоа на улиците на 16 индиски градови, вклучувајќи го и Мумбаи и Делхи, за да протестираат против веб цензурата која се практикува во земјата. Хактивистите се појавија со банери кои повикуваат на слобода на интернетот, слобода од цензурата и слобода во изразувањето. Пред уличните протести следеа успешни и неуспешни напади на бројни индиски […]

Прочитај повеќе

Хакерската група TeamPoison го сруши веб сајтот на претставништвото на НАТО во Хрватска бидејќи, како што е наведено во постот на Pastebin, НАТО ја „дели државата за да изгради војни бази и да украде природни ресурси“, како и за убиство на невини луѓе, бидејќи ја користат пропагандната машинерија на Руперт Мурдок, заради „НАТО тероризам“ итн. […]

Прочитај повеќе

Дали може од Data Breach Investigation извештајот на Verizon да се каже дека мотивот да се протестира е поголем од мотивот да се украдат пари? Контроверзната група Аnonymous заедно со други индивидуални активисти, и за кратко LulzSec, се обвинети дека имаат удел во 58 отсто од сите украдени податоци. Мотивот на хактивистите да пробиваат и […]

Прочитај повеќе

Wikileaks започна со објавување на „Global Intellegence Files“. Првично се објавија околу 170 доверливи мејлови на безбедносната консултантска фирма Stratfor која е со седиште во Тексас, САД. Stratfor, опишана како „приватна CIA“, подготвува безбедносни анализи за влади, војски, разурзнавачки агенции и големи компании. Клиент на Stratfor е и македонската влада. Мејловите кои се украдени од […]

Прочитај повеќе