Претпоставуваме дека она што гејмерите најмногу сакаат е да излезат во пресрет на максималните побарувачки на моментните игри и да се втурнат во графичко совршенство од епски пропорции. Ако некоја графичка карта може да ве приближи до таквата нирвана, тоа е најновиот продукт на Nvidia и нивната линија од GeForce графичките карти – RTX 2080. […]

Прочитај повеќе

Гејмерите и сите оние кои подобро сакаат да бидат запознаени со хардверскиот дел кој е задолжен за графиката во игрите, дефинитивно би требало да ги проверат потенцијалите на GPU – Z. Во поглед на изгледот и функционалноста, GPU – Z е доста сличен на CPU – Z. Но, ако CPU – Z се фокусира на […]

Прочитај повеќе

Nvidia повторно ги надгради графичките картички. GTX 1080 Ti беше најмоќната картичка едвај неколку недели, а веќе има нова најмоќна картичка. Titan Xp е новата надградба на Titan која повторно ја враќа на врвот. Titan Xp доаѓа со 3.840 CUDA јадра и 12 GB GDDR5X меморија. Најмоќната картичка доаѓа и со соодветна цена. Новиот „крал“ […]

Прочитај повеќе

Хибридните верзии на GTX 1080 и GTX 1070 кои ги произведува EVGA се помеѓу најбрзите верзии на картичките досега. Двете доаѓаат со хибридно ладење што овозможува подобри перформанси и помало загревање. EVGA GTX 1080 Hybrid има работна фреквенција од 1.712MHz до 1.860MHz во „boost“-мод. Поради хибридното ладење картичката има повеќе простор за оверклоукување. Ладењето овозможува […]

Прочитај повеќе

Тимот што го развива Chrome, веб прелистувачот на Google, ја најави следната бета верзија на Chrome која вклучува поддршка за 2Д графика што префрла теретот од процесорот врз графичката карта. Ова значи дека Chrome сега ќе има подобрен 3Д перформанс на стари оперативни системи на поспори компјутери како Windows XP, потфат за кој Google тврди дека […]

Прочитај повеќе

Точно пред почетокот на Божиќните празници AMD се решија да ја презентираат својата нова графичка карта HD 7970. Ова е првата графичка картичка која AMD ја прави со 28 нанометарска техника и прва која ќе ја користи GCN (Graphic Core Next) архитектурата. Уште еден новитет кој ќе биде првпат подржан на HD 7970 е Direct3D […]

Прочитај повеќе