Blockchain Association е лоби група составена од неколку важни поддржувачи на крипто валутите. Групата ќе ги претставува интересите на претприемачите и инвеститорите кои работат на блокчејн технологија. Зад иницијативата се берзите со критовалути Coinbase и Circle, но и куп старапи и инвестициски куќи како Digital Currency Group и Polychain Capital, јави Washington Post. „Веќе поминав многу време […]

Прочитај повеќе

Интернет неутралноста во САД е речиси мртва, но не сосем. Повеќе федерални држави си донесоа закони со кои ја штитат интернет неутралноста на ново ниво. This tweet brought to you by #NetNeutrality, and the bill headed to my desk to protect the open internet in Washington state. Glad to see #waleg pass this important legislation. […]

Прочитај повеќе

Hyperloop е концепт за нов револуционерен јавен превоз. Само 30 минути ќе бидат потребни за патување од Њујорк до Вашингтон, доколку Илон Маск успее да ја реализира својата визија. Г. Маск на Twitter откри дека доби вербална дозвола за градење на Hyperloop помеѓу овие градови. Линијата ќе ја изгради новата компанија The Boring Company и […]

Прочитај повеќе

The Confide е апликација која ја користи персоналот на Белата куќа кога сака безбедно да го оговара претседателот Трамп. Апликацијата не е нова, постои три години, но сега е популарна во Вашингтон, јавува Business Insider. Моделот со кој апликацијата ја обезбедува тајноста на овие разговори е едноставен и потсетува на Snapchat. Прво пораките се end-to-end криптирани […]

Прочитај повеќе

Белата куќа во Вашингтон е надградена со нови технологии – од Wi-Fi, па сѐ до подобри звучници. Со неодамнешната надградба променети се и десктоп компјутери постари од 10 години, застарени црно-бели принтери, бавна интернет врска и старите BlackBerry телефони. Иако телефоните на персоналот се заменети со iPhone, претседателот на САД, Барак Обама, не може сам […]

Прочитај повеќе

Влијателните ИТ компании од Силиконската долина претија отворено писмо до Вашингтон барајќи од властите да размислат поубаво пред да ги прифатат предлог-законите Stop Online Piracy Act (SOPA) и Protect IP Act кои се наоѓаат пред американскиот Конгрес. Овие два акти велат дека властите и компаниите (читај: Холивуд и музичките студија) ќе имаат моќ да бараат […]

Прочитај повеќе