Со децении наназад, Star Trek серијалот преживува со една или друга доза на успешност. Најновата телевизиска серија го однесе серијалот во значително поразличен правец, но едно останува исто – вулканските уши. Во случај да отсекогаш сте сакале да му дадете надворешна форма на гикот кој тлее во вас, следниве уши кои не се уши би […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, триесет и петто издание. Battlefield 1 го исфрли мајското надополнување на сите платформи за кои е излезена играта и ги воведе посакуваните плејлисти од операции кои се замислени да охрабрат подолго дружење во операциите, со суптилен премин од […]

Прочитај повеќе

По добро или лошо, месецот мај ќе биде запаметен со мал број ААА игри, но еден куп симпатични инди наслови кои ќе се натпреваруваат за вашето внимание. Па така, откако ќе ги проверите потенцијалите на долго-очекуваната Prey, нурнете се во нашата прва македонска ААА игра во епизоди – Sonder. Никако не застанувајте тука и освојте […]

Прочитај повеќе

Некои уреди се чини дека нема да имаат широка примена без разлика колку ќе бидат корисни. Star Trek комуникаторот не е еден од овие уреди. Не затоа што е корисен и ќе го носите насекаде, напротив, затоа што е некорисен и никој нема да го користи надвор од Star Trek конвенција. Сепак тешко дека дизајнот е […]

Прочитај повеќе

Star Trek: Bridge Crew е една од најочекуваните виртуелни игри. Развивана од Red Storm Entertainment (Rainbow Six, Ghost Recon, Far Cry 3/4 и The Division), ко-оп играта за четири играчи ви дозволува виртуелно сместување во богатиот Star Trek универзум и заземање улога на капетан, тактички офицер, инженер или пак кормилар. Star Trek: Bridge Crew е […]

Прочитај повеќе

Google никогаш не криел дека кога компјутерите се во прашање, главна инспирација им е  Star Trek. Компанијата има доволно средства од рекламите кои покриваат дури 90% од нивниот приход. Сепак, со интернет на нештата, работите ќе се движат во нова насока. Ако Google не се подготви, парите од рекламите може да секнат. Сепак, ако компанијата е […]

Прочитај повеќе

Се чини неверојатно за сите оние кои уживаа во серијалот, но една од најпрепознатливите серии слави 50 години од првата епизода. Серијата влијаеше и уште влијае на развојот на технологијата, а дел од уредите кои денес се секојдневие за првпат се појавија на малите екрани како научна фантастика. Во оригиналата серија, членовите на екипажот за комуникација […]

Прочитај повеќе

Креаторот на Star Trek, студиото CBS, објави дека имаат договор за емитување на новите епизоди со Netflix. Серијата ќе биде емитувана истовремено во 188 држави, сите во кои Netflix има дозвола за емитување, во кои е вклучена и Македонија. За целиот свет серијата ќе биде достапна ексклузивно на Netflix, а единствен исклучок се Канада и САД, […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост на Владимир Танев, студент на ФИНКИ, слободен софтвер ентузијаст, Linux корисник, и фриленс автор. Сподели и ти твоја содржина на It.com.mk). Овогодинешниот Mobile World Congress во Барселона не воодушеви со нови продукти, иновации и нови технологии. Меѓу нив имаше и неколку камери за паметните телефони кои ни оставија интересен впечаток бидејќи […]

Прочитај повеќе

Kickstarter проектот на ЛаВар Бартон, познат како Џорди Лафорџ од Star Trek, кој треба да ги врати назад Reading Rainbow успеа за два дена да собере над 2,2 милиони долари. Reading Rainbow е телевизиска серија чија цел е да ги научи децата почесто и повеќе да читаат. Во првите два дена проектот го подржаа над […]

Прочитај повеќе

Google има 100 милијарди пребарувања секој месец, од кои 15 отсто се нови термини, и вели дека индексира сајтови за неколку секунди за да ги презентира најсвежите резултати. Но, тоа не е доволно вели амбициозниот Лери Пејџ, ко-основач и директор на Google. Во годишното обраќање до инвеститорите г. Пејџ рече дека пред Google се предизвици […]

Прочитај повеќе

Google има визија да направи компјутер кој ќе ве разбира кога ќе му зборувате – „Судбината на Google е да креира Star Trek компјутер“, вели Фахад Манјо од Slate. Веќе во компанијата има инжинери кои се инспирирани од таа научно-фантастична серија чија „технологија“ е претставена во далечните 80-ти. „Star Trek компјутер не е метафора која […]

Прочитај повеќе