Интернет баронот, човекот кој на интернет му го донесе Megaupload е пред екстрадиција во САД. Таму го чека судење за наводна направена штета поради нарушување на авторски права. Обвинителството во САД тврди дека г. Дотком и неговите соучесници се виновни за штета од барем 500 милиони долари. Според судот оваа штета е направена преку споделувањето […]

Прочитај повеќе

Контроверзниот основач на Megaupload, Ким Дотком, ќе го спасува интернетот. Г. Дотком преку Twitter предупреди дека нарушувањето на интернет неутралноста само ќе го забрза растот на неговата мрежа. Ким Дотком работи на алтернатива на интернет. MegaNet, како што ја нарекува мрежата, ќе овозможи вистинска интернет слобода, пренесува IBTimes. Мрежата е во најава за стартување уште […]

Прочитај повеќе

Ким Дотком, контроверзниот основач на затворениот Мegaupload и неговата замена Mega, стартува нов музички сервис на кој првиот објавен албум е неговиот Good Times. Ким Дотком не е познат како музичар, иако во неговата борба да го одржи Megaupload успеа да привлече еден куп познати музички ѕвезди како Паф Диди и Вил.Ај.Ем. да го промовираат. […]

Прочитај повеќе

Облак складиштето на Ким Дотком, Mega, конечно ја доби најавуваната апликација за iOS. Апликацијата за iPhone беше ветена уште пред четири месеци кога излезе Android верзијата. Корисниците на iPhone сега полесно ќе можат да споделуваат фајлови или едноставно само набрзина да ги прегледаат. Засега нема синхронизација со камерата, но според најавата оваа опција ќе дојде […]

Прочитај повеќе

Mega, новиот сервис на контроверзниот Ким Дотком за складирање на фајлови во облакот, официјално пристигна на Android. Во финална фаза се и апликациите за iOS и Windows Phone кои ќе бидат објавени многу наскоро. Апликацијата работи на тој начин што се поврзува со вашиот профил на Mega, и ви овозможува да прикачувате и преземате фајлови. […]

Прочитај повеќе

Како што најави Ким Дотком пред неколку денови, MEGA додатокот за Firefox е достапен за преземање. Додатокот е разгледан од страна на Mozilla која рече дека е безбеден, така што корисниците ќе може без никаков страв да го користат. Од денес, сите корисници на MEGA ќе добијат известување дека е достапен додаток за Firefox, а […]

Прочитај повеќе

Ким Дотком денес на својот Twitter профил објави дека човекот што ќе ја пробие безбедносната заштита на неговото ново веб складиште Mega ќе добие награда од 10.000 евра во готово. Со ова Kим Дотком сакам да им покаже на критичарите на овој сервис, како и на самите корисници, дека сите податоци кои се во облакот […]

Прочитај повеќе

Поминаа повеќе од две недели откако Ким Дотком го пушти новиот Mega, сервис за складирање на податоци, а веќе тој брои повеќе од 50 милиони хостирани датотеки. Дотком вели дека само 0,001 посто од тие прикачените датотеки биле отстранети поради нарушување на авторските права. Новиот Mega успеа да привлече над 1 милион корисници за само […]

Прочитај повеќе

Ким Дотком, контроверзниот основач на сега-изгасениот Megaupload, го стартува својот нов проект за споделување фајлови Mega со „великодушно“ ветување дека сите нови корисници ќе добијат 50 гигабајти бесплатен простор. Ова е многу повеќе простор од сите други популарни веб складишта. За повеќе простор до 4 терабајти, ќе се наплаќа од 10 до 30 долари месечно. […]

Прочитај повеќе

Првите чекори за оживување на Megaupload го доведоа Ким Дотком во ќорсокак. Африканската држава Габон која го држи доменот .ga стравува дека овој потег може да им наштети на меѓународниот углед, и затоа се реши да го блокира пристапот до Me.ga. „Габон нема да биде платформа за нарушување на авторските права, ниту ќе бидеме користени […]

Прочитај повеќе

Контреверзниот основач на сега-изгасениот Мegaupload дрско го објави својот нов проект Me.ga, заедно со плановите како да избегне гасење на доменот, иако во исто време е обвинет од САД дека злоупотребил авторски права во вредност од неколку стотици милиони долари. Ким Дотком го најави стартувањето на Me.ga за 19-ти јануари 2013-та година. Овој проект ќе […]

Прочитај повеќе

Само што му дозволија да користи интернет во својот дом, големиот човек што стоеше позади Megaupload,го најави своето враќање со еден мега проект наречен Megabox. Со овој сервис, тој ќе им овозможи на музичарите својата музика да ја продаваат на нивните слушатели, а судејќи според Ким Дотком кој веќе има неколку ексклузивни договори со неколку […]

Прочитај повеќе