Smile Vector е Тwitter-бот кој може да ги направи ликовите на сликите насмеани, но и сосем да ги измени. Резултатите се поделени. Некои се многу добри, а некои не се премногу веродостојни. Ова е само почеток на примената на вештачката интелигенција за уредување на слики. Со дополнително внесување на слики и со подобрување на алгоритмите, […]

Прочитај повеќе

Интернетот знае да крие многу непријатни изненадувања, особено кога детето ќе добие целосен пристап до него и родителите нема да применат филтри за ограничување на содржината. Thinga.com е сајт на кој вашето дете може да се забавува со видео материјали, фотографии и текстови за инспиративни вести, впечатливи луѓе и животни, како и со бројни игри, […]

Прочитај повеќе

Апликацијaта која ги едитира вашите досадни фотографии во уметнички дела е достапна и на Android. Prisma стартуваше пред една недела во бета и можеше да се користи по барање до развивачите, но сега им е достапна на сите преку Google Play. На Android апликацијата ќе биде достапна на сите уреди кои користат Android 4.1 и […]

Прочитај повеќе

Facebook можеби работи на уште едно изненадување сo емотиконите. Компанијата е нов сопственик на креаторите на iOS апликацијата Masquerade, која е апликација за уредување фотографии со најразлични филтри, и најважно со можност за промена на лицата. Masquerade не е единствената апликацијa која го овозможува ова, но во моментoв е на прво место на App Store. […]

Прочитај повеќе

Единствената бесплатна работа која можете да ја поседувате од обожуваниот дизајнер на чевли Кристијан Лубутан е новата апликација за уредување на фотографии на брендот, едноставно наречена „Louboutinize“. Бизарната апликација, која во моментот е достапна само за iPhone, содржи три прилично нејасни филтри. И толку. Првиот филтер ви овозможува да го претворите секојдневниот живот во хорор […]

Прочитај повеќе

Instagram ја награди апликацијата за iOS и на Android со 10 нови алатки и филтри со кои им овозможат на своите корисници да бидат покреативни со своите фотографии, без да доплаќаат за други апликации за едитирање на фотографија. Во интервју за Techcrunch, Кевин Систром, ко-основачот на Instagram, откри дека дел од размислувањата зад новата верзија […]

Прочитај повеќе

Време е да ги испратите Instagram клише класиците LO-FI и X-PRO II и да им посакате добредојде на цела низа Glitché ефекти кои од вашите фотографии ќе направат вистински дигитални ремек дела. Оваа iPhone апликација, осмислена од Владимир Шрејдер и развиена од Борис Головнев, Иван Шорников и Дмитри Јаковлев, нуди низа интерактивни ефекти како Glitch, […]

Прочитај повеќе

Не поминаа ниту 24 часа од кога последен пат пишавме за филтрите на Twitter, а истите веќе се достапни во официјалните апликации за Android и iOS паметните телефони. Twitter објави дека оваа функција е овозможена од Aviary, компанија која стои позади најпознатиот SDK (Softver Development Kit) за уредување на фотографии. На располагање се осум филтри, […]

Прочитај повеќе

Најпопуларната мобилна апликација за сподолување фотографии Instagram сега нема да биде екслузивно достапна само за корисниците на iOS уреди. Најавена е и Android верзија која ќе се појави наскоро. Од стартапот најавија на Le Web ’11 дека „имаме двајца луѓе кои работат на Android верзијата“. Instagram има околу 15 милиони корисници, и се очекува таа […]

Прочитај повеќе