Вања Јосифовски нов технички директор (CTO) во Airbnb. Г. Јосифовски досега ја имаше истата позиција во Pinterest, а поранешниот „Корчагинец“ досега бил на високи позиции и во Yahoo, Google и IBM. „Airbnb е извонредна компанија. Ова е компанија која има можност да го промени светот на подобро. Компанија која е многу амбициозна. Можностите се бесконечни […]

Прочитај повеќе

Pinterest би можела веќе во првата половина на следната година да ги понуди своите акции на берза, дозна Wall Street Journal. Платформата за споделување на интереси е една од најинтересните друштвени мрежи. Наскоро на платформата треба да се појави визуелен пребарувач и алатка која ќе овозможи купување на производите кои корисникот ги гледа на сликите. […]

Прочитај повеќе

Вања Јосифовски, Директор на технологија во Pinterest, на годинешниот VentureBeat Transform 2018 говореше за предизвиците на вештачката интелигенција. Говорот на поранешниот корчагинец беше фокусиран на сегашните и идните предизвици на технологијата. Секако најголем дел од говорот беше поврзан со предизвиците кои ги има Pinterest. Pinterest е своевидна друштвена платформа за споделување на различни слики и содржини, […]

Прочитај повеќе

Вања Јосифовски беше еден од говорниците на годинешниот настан Macedonia 2025. Интервјуто е кусо и во најголем дел фокусирано на можностите или промените кои ги нуди или треба да ги направи Македонија за подобар развој. Интервјуто е супер интересно и доволно кусо, па можете да го изгледате и да донесете сопствени заклучоци. Линк до видеото

Прочитај повеќе

Нов технички директор на Pintrest е Вања Јосифовски. Ова не е прва престижна позиција на поранешниот Корчагинец, кој може да се пофали и со својата работа во Yahoo, Google и IBM, но и на повеќе универзитети. На местото на директор на друштвената мрежа доаѓа од местото лидер на инженерски тим. Во друштвената мрежа е од […]

Прочитај повеќе

Марк Закерберг по сѐ изгледа долго време не е на Twitter и на Pinterest, а изглeда и дека не ги следи правилата за безбедност на Интернет. По пробивањето на базата на податоци на LinkedIn, податоците на г. Закерберг беа злоупотребени од група што се нарекува OurMine Team за пристап до профилот на овие социјални мрежи. Лозинките […]

Прочитај повеќе

Pinterest ги отвора вратите за девелоперите. Компанијата ја претстави својата платформа за развој на апликации која ќе овозможи на девелоперите пристап до податоците на Pinterest, јави TechCrunch. Податоците кои Pinterest ќе ги сподели со развивачите на апликации се однесуваат на содржините кои ги споделуваат нивните корисници. Според првите разговори со девелоперите кои се одвиваа зад […]

Прочитај повеќе

Pinterest со своите 50 милиони корисници е релативно мал сервис, споредено со пополарните гиганти Twitter, Facebook и Google. Но оваа друштвена мрежа која се фокусира на конзумеризмот е далеку покорисна за потрошувачите и брендовите бидејќи успева да помогне при изборот на продукти. Иако мал, Pinterest пренасочува повеќе сообраќај од Twitter, а брендовите велат дека Pinterest […]

Прочитај повеќе

Pinterest воведува три различни видови на пинови кои ќе бидат организирани според видот на содржина. Пиновите кои се наменети за полесна интеракција со брендовите, ќе водат директно до продукти за да може да се купат веднаш. Целта е да се привлечат брендовите на оваа мрежа која е популарна меѓу потрошувачите. За жал, повеќето брендови кои […]

Прочитај повеќе

Pinterest – друштвената мрежа за се што е кул – објави алатки за мерење на корисничката интеракција со пиновите, односно со споделените фотографии и линкови. Овие алатки навистина ќе им се најдат на многу брендови, блогери и корисници кои брзо сфатија дека Pinterest е навистина влијателна мрежа за потрошувачите, дури повлијателна и од Facebook. Со […]

Прочитај повеќе

Pinterest најави дека тестира нов дизајн со мал број на корисници за да се собере нивниот фидбек првин, а потоа да се испегла и објави. Иако друштвената мрежа има свој уникатен и препознатлив дизајн кој сосема одговара за купиштата слики и кул работи кои се споделуваат со еден „пин“, сепак новите промени се наменети да […]

Прочитај повеќе

Период во кој се подаруваат најмногу подароци, а едни од најпосакуваните и најчесто користени подароци се мобилните уреди. Па така, доколку имате нов паметен телефон или компјутерски таблет кој работи на Android, Google ja претстави листата на најдобрите апликации за 2012-та година. Evernote: Апликација со чија помош можете да фаќате забелешки во било која форма […]

Прочитај повеќе