Пред десет дена во просториите на МКЦ се одржа хакатонот со наслов „Smart cities: Rethinking how the city works and lives“. Настанот го организираа Солвео и М3ДС. На хакатонот учествуваа над 100 учесници и беа разменети 1 000 идеи. „Како еден од најголемите настани кои ги имаме организирано, ние од Солвео сме им многу благодарни […]

Прочитај повеќе

Солвео и M3DS повикуваат заедно да го направиме Скопје паметен град. Двата стартапи во склоп на iNovium организираат креативен маратон насловен „Smart Cities: Rethinking how the city works and lives“. Настанот започнува со предавања на професионалци, експерти во областите во кои работат. Тие ќе го споделат своето искуство со присутните. Говорниците ќе ги спoделат своите […]

Прочитај повеќе

Овој месец ќе се одржи Биталон, хакатон во кој учесниците ќе се обидат да раскажат приказна. Приказните кои ќе бидат раскажани се за еврејската заедница во Битола. Учесниците ќе се обидат тоа да го направат преку старите гробишта во Битола, изработувајќи дигитална платформа за посетителите на Паркот на живите. Вo тимот кој стои зад хакатонот […]

Прочитај повеќе

Биталон е првиот хакатон во Македонија на кој учесниците ќе се обидат да раскажат приказна. Приказните кои ќе бидат раскажани на крајот се за една од најстарите еврејски заедници на Балканот. Учесниците ќе ја раскажат приказната преку Еврејските гробишта во Битола. На хакатонот ќе биде изработена дигитална платформа за посетителите на Паркот на живите во […]

Прочитај повеќе

Ако Global Game Jam не ви беше доволен и сакате да креирате уште некоја игра, тогаш имаме добра вест за вас. Gете-институт Скопје и Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство- ФИНКИ организираат 24-часовен хакатон за креирање видеоигри. Настанот се одржува на 23 и 24 февруари, во просториите на факултетот. Настанот е организиран по повод […]

Прочитај повеќе

Дел од експертите предупредуваат дека балонот на bitcoin наскоро би можел да пукне. Проблемот со ова е што речиси никој не може да предвиди која е вредноста на крипто-валутата на која ќе биде направена корекцијата. Сепак, барем во моменов цената од околу 10.000 долари е стабилна. Bitcoin Bubble Burst е стартап кој се претстави на Disrupt […]

Прочитај повеќе

SmartUp ги повикува сите кои имаат идеја за покреативно образование на Образовен хакатон. Хакатонот се одржува од 4 до 6 декември, во склоп на конференцијата: „Квалитетно образование за раст, остварувања и подобра иднина”. Образовниот хакатон е поддржан од: Министерство за образование и наука, Министерство за труд и социјална политика и UNICEF. Настанот ќе се одржи во […]

Прочитај повеќе

„Правен калкулатор“ е алатка која е производ на хакатонот организиран од WeTalkIT и Skopje Legal Hackers. Освен веб верзијата, „Правен калкулатор“ ви е достапна и на iOS и Android. Станува збор за алатка која е едноставна за користење и треба им помогне на граѓаните да дојдат до ориентациона цена за правни услуги. Можноста корисниците да видат за што сè и колку ќе […]

Прочитај повеќе

Овој викенд во просториите на Seavus Incubator се одржува дводневен хакатон. Организацијата е на We Talk IT (Skopje Super Cup) и Skopje Legal Hackers. На хакатонот ќе се изработи е-калкулатор кој ќе им помогне на луѓето со проценка на трошоци од тргување со имот. Калкулаторот согласно нотарските, адвокатските, катастарските тарифи треба да ги прави пресметките за купопродажба на […]

Прочитај повеќе

НЛБ Банка и Valoso Hub ги повикуваат сите заинтересирани на хакатон натпревар. Настанот е закажан за 22 и 23 април во просториите на Valoso Hub. Целта на хакатонот е преку иновативно решение да се намали бројот на корисници кои физички доаѓаат во банката. Корисниците можат и да крeираат нов сервис или да популаризираат некои од онлајн услугите […]

Прочитај повеќе

Имате идеја која може да промени индустријата за патување? Тогаш Hack Horizon е вистинскиот настан за вас. Станува збор за навистина несекојдневен хакатлон кој во целост ќе се одржи во авион, додека учесниците патуваат од Хонг Конг до Лондон. На натпреварот ќе учествуваат 32 учесници; претприемачи, инженери, развивачи, дизајнери кои во текот на три дена […]

Прочитај повеќе

Фондацијата за дебата и едукација IDEA Југоисточна Европа Скопје организира стартап натпревар за новинарски стории. Темата на натпреварот е „Развивање на дигиталното раскажување преку новинарски форми“. Новинарскиот стартап натпревар е отворен за: новинари, граѓански активисти, програмери, ескперти за гејмификација и графички дизајнери. Учесниците поделени во тимови ќе треба да работат заедно и да креираат интерактивна […]

Прочитај повеќе