Интернет баронот, човекот кој на интернет му го донесе Megaupload е пред екстрадиција во САД. Таму го чека судење за наводна направена штета поради нарушување на авторски права. Обвинителството во САД тврди дека г. Дотком и неговите соучесници се виновни за штета од барем 500 милиони долари. Според судот оваа штета е направена преку споделувањето […]

Прочитај повеќе

Ким Дотком денес на својот Twitter профил објави дека човекот што ќе ја пробие безбедносната заштита на неговото ново веб складиште Mega ќе добие награда од 10.000 евра во готово. Со ова Kим Дотком сакам да им покаже на критичарите на овој сервис, како и на самите корисници, дека сите податоци кои се во облакот […]

Прочитај повеќе

Поминаа повеќе од две недели откако Ким Дотком го пушти новиот Mega, сервис за складирање на податоци, а веќе тој брои повеќе од 50 милиони хостирани датотеки. Дотком вели дека само 0,001 посто од тие прикачените датотеки биле отстранети поради нарушување на авторските права. Новиот Mega успеа да привлече над 1 милион корисници за само […]

Прочитај повеќе

Ким Дотком, контроверзниот основач на сега-изгасениот Megaupload, го стартува својот нов проект за споделување фајлови Mega со „великодушно“ ветување дека сите нови корисници ќе добијат 50 гигабајти бесплатен простор. Ова е многу повеќе простор од сите други популарни веб складишта. За повеќе простор до 4 терабајти, ќе се наплаќа од 10 до 30 долари месечно. […]

Прочитај повеќе

Првите чекори за оживување на Megaupload го доведоа Ким Дотком во ќорсокак. Африканската држава Габон која го држи доменот .ga стравува дека овој потег може да им наштети на меѓународниот углед, и затоа се реши да го блокира пристапот до Me.ga. „Габон нема да биде платформа за нарушување на авторските права, ниту ќе бидеме користени […]

Прочитај повеќе

Контреверзниот основач на сега-изгасениот Мegaupload дрско го објави својот нов проект Me.ga, заедно со плановите како да избегне гасење на доменот, иако во исто време е обвинет од САД дека злоупотребил авторски права во вредност од неколку стотици милиони долари. Ким Дотком го најави стартувањето на Me.ga за 19-ти јануари 2013-та година. Овој проект ќе […]

Прочитај повеќе

Само што му дозволија да користи интернет во својот дом, големиот човек што стоеше позади Megaupload,го најави своето враќање со еден мега проект наречен Megabox. Со овој сервис, тој ќе им овозможи на музичарите својата музика да ја продаваат на нивните слушатели, а судејќи според Ким Дотком кој веќе има неколку ексклузивни договори со неколку […]

Прочитај повеќе

Основачот на Megaupload, работи на нова глобална мрежа која според него ќе го сврти светот наопаку. Иако ја изгуби компанијата низ која поминуваше дури 4 проценти од интернет сообраќајот, Ким Дотком не отстапува од своите идеи и премногу самоуверено пристапува кон својот нов проект. „Mega API ќе пружи неверојатно можност. Нашето API и вашите Mega […]

Прочитај повеќе

Ким Дотком, основачот на Megaupload, беше уапсен во својот дом во Нов Зеланд во јануари оваа година во осомнение на заговор за прекршување на авторски права. Сега за првпат, 3News направи целосна репортажа од неговото апсење. На видеото се прикажени сите детали од целата приказна за контроверзното апсење на основачот на Megaupload. На видеото и самите […]

Прочитај повеќе

Ким Дотком, основачот на контроверзното веб складиште Megaupload кое беше затворено од FBI во јануари 2012, сака да се спогоди со американските власти откако неговото судење беше презакажано за во март 2013-та година. Според него, американските власти немаат случај против него. Тие го обвинуваат Ким Дотком и уште неколку соработници од Megaupload за прекршување на […]

Прочитај повеќе

Судскиот налог кој властите го искористија да пребаруваат по домот на основачот на Megaupload, Ким Дотком, е нелегален, вели судија од Нов Зеланд. Според судијата, исто така е нелегално FBI да копира податоци и да ги пренесе во САД. Судијата Хелен Винкелман вели дека во судскиот налог не било точно објаснето за какви прекршоци се […]

Прочитај повеќе

Откако му беше укината забраната за користење на интернет, Ким Дотком, основачот на Megaupload против кој има поднесено неколку тужби и е баран за екстрадација во САД, го објави својот нов Twitter профил – @KimDotcom. Тој на својот профил испрати благодарност до сите негови поддржувачи меѓу кои е и Стив Возниак, ко-основачот на Apple, кој […]

Прочитај повеќе