Веројатно најпопуларната платформа за испраќање на текст пораки и интернет разговори во Македонија, Viber доживеа редизајн. Развивачите на Viber ја ребрендираа апликацијата во Viber 10 и најавија дека фокус на надградбата е на корисничкото искуство. Промените не се драстични, но ќе ги забележите и без пораката „Добредојдовте во новиот Viber“. Иако ненавикната на новиот изглед […]

Прочитај повеќе

Министерот за здравство Арбен Таравари сака на подиректен начин да го слушне гласот на граѓаните. Наместо на друштвените мрежи, граѓаните можат да контактираат со министерот преку WhatsApp и Viber на телефонскиот број 071 349 999. Со проектот #ЗдравоТаравари корисниците на медицински услуги ќе можат да се обратат директно до министерот,  а целта на проектот e […]

Прочитај повеќе

По WhatsApp, и Viber додаде end-to-end екрипција на пораките. Платформата има околу 700 милиони корисници, и е најверојатно најпопуларниот сервис за споделување на пораки во Македнија. Како и на WhatsApp, криптирањето е овозможено за сите разговори, без разлика дали се помеѓу двајца корисници или се групни разговори. Надградбата е достапна со верзијата 6.0, и истовремено […]

Прочитај повеќе

Фестивалот Exit и мобилната апликација Exit ги повикуваат сите талентирани дизајнери да креираат Sticker Pack инспириран од фестивалот. Фестивалот е еден од најпопуларните во Европа, а во регионот без сомневање е и најголем со над 20.000 посетители. Сите учесници во натпреварот ќе конкурираат за наградите, но наградени ќе бидат само најдобрите. Дел ќе добијат парични […]

Прочитај повеќе

Ако во САД се води битка помеѓу Apple и FBI за отклучување на податоците, британските власти брзаат да воведат закон кој ќе ги предвиди ваквите случаеви. Британската влада поднесе контраверзен предлог-закон со кој предвидува намалување на безбедноста на WhatsApp, iMessage, Viber и останатите текст апликации. Законот под името „Snooper charter“ предвидува пристап на полицијата до […]

Прочитај повеќе

AllWeb, конференцијата за дигитален маркетинг која е закажана за 13-ти ноември, во партнерство со Viber стартуваше јавен чет на кој се поканети сите да дискустираат за конференцијата и дигиталниот маркетинг. Секој корисник на апликацијата може да се приклучи на јавниот чет и да ги следи подготовките, интервјуата со говорниците и сите други информации кои се […]

Прочитај повеќе

Viber е популарна апликација за чет која ја користат 100 милиони активни корисници месечно. Тоа се 100 милиони телефонски броеви кои се регистрирале на сервисот. Тоа се и 100 милиони можни пропусти во приватноста бидејќи проблемот кој го има Viber е што ги користи телефонските броеви како идентификатор на корисникот. Зад тој телефонски број се […]

Прочитај повеќе

Viber, популарната апликација за бесплатни разговори и пораки преку Интернет, најави официјална журка во Скопје. Првата Viber Macedonia Party ќе се оддржи на 18-ти јануари во Станица 26, со настапи на Тамара, Dj Ерик Фокс и Симона Попоска. Тоа што е интересно е што настанот на Facebook е креиран од двајцата основачи на Viber, Талмон […]

Прочитај повеќе

Viber, бесплатната апликација за чет и гласовни повици, која беше купена од јапонскиот Rakuten за 900 милиони долари, претстави една интересна новина која сигурно ќе им се допадне на 100-те милиони месечни корисници. Видео повиците беа достапни само преку десктоп верзијата, но сега се додадени и на мобилните верзии за Аndroid и iOS. Проблемот со […]

Прочитај повеќе

Rakuten, јапонска компанија која го поседува е-читачот Kobo и Play.com, ја купи популарната апликација за комуникација преку интернет, Viber, за неверојатни 900 милиони долари. Rakuten вели дека тие го купуваат Viber за да станат „број 1 компанија за интернет услуги во светот“, пишува Wall Street Journal. Viber, израелски стартапи со седиште во Кипар, има 300 […]

Прочитај повеќе

Во 2013 година користењето на паметни телефони е зголемено за 115 отсто, а порастот е предводен од апликациите за испраќање пораки, јавува Flurry. Апликациите за пораки и друштвените мрежи имаат пораст во својата употреба од дури 203 отсто; зад нив се апликациите за продуктивност како Evernote и Quip и сличните на нив со 149 отсто. […]

Прочитај повеќе

Viber Out е нова услуга која ја нуди популарната апликација Viber, а ќе овозможува интернационални разговори по цени конкурентни на Skype. Апликацијата ќе им овозможи на 200-те милиони корисници да ги контактираат своите пријатели, без разлика каде се и дали имаат мобилен или фиксен телефон. Оваа услуга првпат беше претставена по ударот на тајфунот Хајан, […]

Прочитај повеќе