Електричните возила се одличен начин да се намали загадувањето на воздухот од возилата, но и самите доаѓаат со предизвици како „Што со батериите ако не нефункционални?“. Еден од проблемите е што и самото тестирање на батериите е што овој процес трае три часа. Но не повеќе. научници од Универзитетот Ворвик разви метода со која тестирањето […]

Прочитај повеќе

Рециклирана електроника, паметни телефони и компјутери ќе се користат за изработка на медалите за Олимписките игри во Токио 2020. Потребно е доволно метал за изработка на околу 5 000 златни, сребрени и бронзени медали. Организаторот има план со рециклирање на електроника од апарати да собере 2 700 килограми бронза, 30,3 килограми злато и 4 100 […]

Прочитај повеќе

Може да ги сакате или да ги мразите, но одлуката на Apple да биде одговорна компанија кога чистата околина е во прашање секако е за поздравување. Пред половина година, во април, компанијата објави дека потребите за електрична енергија во целост ги задоволуваат од обновливи извори. Сега компанијата отиде уште еден чекор подалеку, новиот MacBook Air и […]

Прочитај повеќе

Ерик Лангрин е иноватор кој имаше благородна идеја: „Да ги надмине проблемите со електронски отпад и истовремено да ја искористи оваа технологија за иновации“. За жал, судот од Флорида не сметаше така, па процени дека од секој „restore disk“ имал финансиска добивка. Поради ова му изрекоа казна од 700.000 долари и казна затвор од 15 […]

Прочитај повеќе

Четврта година по ред во Градскиот парк во Скопје ќе се прави новогодишна #ЕлкаМК од пластични шишиња. Настанот, кој го започна македонската Twitter заедница, сега се пресели и на Facebook во обид да се привлече што е можно поголем интерес за оваа еколошка и хуманитарна акција. Целта на #EлкаМК e да ја подигне свеста за […]

Прочитај повеќе

Минијатурни картонски батерии Mini Power се вистински „енергетски додаток во исхраната“ на паметните телефони. Иновација доаѓа од Тсунг Чих-Хсиен кој е добитник на Red Dot наградата за дизајн. Станува збор за батерии за една употреба кои по празнењето се рециклираат, а можат да овозможат дополнително време на работа од 2, 4 или 6 часа во […]

Прочитај повеќе

Покрај тоа што на најголем дел од техничката роба и се радуваме како деца кога ја купуваме и инсталираме, само неколку години подоцна, кога ќе дојде нејзината замена, и кога треба да се фрли, техничката роба станува проблематична. Mashable има одбрано неколку интересни „направи си сам“ идеи што да направите со старите скенери, принтери или […]

Прочитај повеќе

Во текот на минатата година 1,7 милијарди луѓе се здобиле со нови мобилни уреди, додека 10 милиони завршиле како е-отпад и биле заменети со нови од eRecyclingCorps. eRecyclingCorps соработуваат со пет од најдобрите седум мобилни оператори во САД и на корисниците им нудат посебен попуст за новиот телефон, доколку се одлучат да се откажат од […]

Прочитај повеќе

Законот за е-отпад конечно ќе го регулира справувањето со старата и отфрлена опрема од домаќинствата и индустријата. Најавен уште во август лани, сега Законот за управување со електрична и електронска опрема и отпадна електрична и електронска опрема доби и

Прочитај повеќе

Со цел да се подигне еколошката свест кај граѓаните, група македонски твитерџии и блогери направија Новогодишна елка од околу 1.000 пластични шишиња. Елката стои гордо во Скопскиот парк, со надеж дека собирачите на пластични шишиња нема да ја срушат. По Нова Година креаторите соодветно ќе ја тргнат елката. – Објавено е видеото за Новогодишната елка […]

Прочитај повеќе

Имате еден куп нефункционален и бескорисен хардвер, бујна имагинација и вишок време? Да? Тогаш време е да ја активирате вашата уметничка душа, да ја разбудите вашата креативност и да направите нешто кул, корисно и супер забавно. Вашите хардверски уметнички дела не само што ќе донесат нов дух во вашата соба/канцеларија, туку ќе послужат и како […]

Прочитај повеќе

Во тек е вториот ден од меѓународната конференција е-Општество со тема „ИКТ и животната средина: Приказна за отпадот“, организирана од фондацијата Метаморфозис, и поддржана од Европската унија како дел од проектот „Балканска мрежа за застапување при управување со е-отпад“. Вториот ден е посветен на работилниците за „зелена“ канцеларија и креативна реупотреба на е-отпад, додека првиот […]

Прочитај повеќе