Месецот март беше одбележан со повеќе одлични книги, распространети низ најразлични жанрови. Во оваа прилика, издвојуваме десет книги кои успеаја да кренат најголема прашина во областа на научна фантастика, фантазија, или од двете по малку. The Fever King, од Викторија Ли Со оваа книга, Викторија Ли проповеда за една далечна иднина во која Соединетите Држави […]

Прочитај повеќе

„Electric Dreams“ е нова серија на Amazon, чии сценарија се направени по кратки приказни на Филп К Дик. Најверојатно авторот ви е познат по „Сонуваат ли Андроидите електрични овци?“, книга по која е снимен култниот Blade Runner. Според Мајкл Динер, Electric Dreams е повеќе серија од 10 филмови, отколку вообичаена ТВ серија. Секоја од епизодите […]

Прочитај повеќе

Slice of Life е хрватски филм инспириран од научната фантaстика од осумдесетите, култниот Blade Runner на Ридли Скот. За довршување на филмот на студиото Julius Film му се потребни 25.000 долари кои ќе се обиде да ги собере на Kickstarter. Julius Film е основан од Дино Јулиус и Лика Хрговиќ. Во фимот нема компјутерски генерирани ефекти. […]

Прочитај повеќе

Без разлика дали станува збор за телепортирање, левитација, или било какви други научно-фантастични проекти што може да замислите, Google би го разгледал во својата X лабораторија. Google Glass и автономните возила се дел од проектите излезени од оваа лабораторија, вели Бред Стоун од Bloomberg. Проектите кои припаѓаат во Google X се оние кој се на […]

Прочитај повеќе

Дали Microsoft планира да го револуционира гејмингот и центарот за домашна забава? Новиот патент на Microsoft, предвидува систем кој прикажува слика на целата околина, поточно на целата соба, налинк на Holodeck што го имаме видено само во научно-фантастичната серија Star Trek. „Уживањето на корисниците во видео игрите и сродните медиуми може да се зголеми со […]

Прочитај повеќе

Научно-фантастичните наочари на Google ќе се појават можеби од наредната година и ќе ви овозможи да се чувстувате како пред вас да има додаден слој на (проширена) реалноста преполн со разно-разни информации. Секако, тоа што нема да можат да го видите е дека ќе изгледате глупаво бидејќи во моментов дизајнот на наочарите е ужасен. Наочарите […]

Прочитај повеќе

Google претстави неверојатно doodle, цртеж на почетната страна за да ја прослави 60-годишнината на објавувањето на првата книга на полскиот научно-фантастичен писател Станислав Лем. Иако doоdles се секогаш забавни, овојпат Google се надмина себе си објавувајќи неверојатно интерактивно doodle со цртано роботче кое сака да состави друг поголем робот. Посетителите на google.pl ќе треба да […]

Прочитај повеќе