Веќе сите знаат дека на 18 јануари 2012 „интернет штрајкуваше против SOPA“. Дури и очајните македонски медиуми на некој начин ја пренесоа веста. Мајка ми беше загрижена дека нема да може да се чуе со брат ми на Skype дека нема да сме имале интернет од пет наутро до пет попладне… Накратко, повеќе водечки веб […]

Прочитај повеќе

Американскиот претседател Барак Обама се приклучи на дебата за контроверзниот американски Stop Online Piracy Act, велејќи дека нема да го поддржи предлог-законот бидејќи има премногу незадоволство од интернет заедницата и можност за интернет цензура. Против законот од самиот почеток застанаа ИТ гигантите како Google, Netflix, Mozilla, a Reddit и Wikipedia најавија гасење на сајтовите во […]

Прочитај повеќе

Медиумскиот могул Руперт Мурдок преку својот нов Twitter профил го обвини интернет гигантот Google дека ја предводи пиратеријата. Според него, Google стрима видеа без да плати и профитира од рекламите околу нив. „Не за џабe тие инвестираат милиони во лобирање.“, вели директорот на News Corp. Google одговори на коментарот на г. Мурдок дека е глупост […]

Прочитај повеќе

GoDaddy не само што не го поддржува SOPA, туку и сме против предлогот, вели сервисот за домени кој се предомисли oткако забележа голем трансфер на домени од нив на други сервиси од страна на гневните клиенти. Корисниците му се налутија на GoDaddy откако се дозна дека сервисот е на листата на поддржувачи на предлог-законот Stop […]

Прочитај повеќе

Изминатава седмица беше полна со настани. Вистина, веќе до средина, кога почнав да го пишувам овој текст, расправата за новиот американски закон Stop Online Piracy Act, беше одложена, па закажана, па повторно одложена за по Нова година, а Советот на министри за земјоделство и рибарство во ЕУ го прифати меѓународниот договор ACTA – договор кој […]

Прочитај повеќе

Влијателните ИТ компании од Силиконската долина претија отворено писмо до Вашингтон барајќи од властите да размислат поубаво пред да ги прифатат предлог-законите Stop Online Piracy Act (SOPA) и Protect IP Act кои се наоѓаат пред американскиот Конгрес. Овие два акти велат дека властите и компаниите (читај: Холивуд и музичките студија) ќе имаат моќ да бараат […]

Прочитај повеќе

Пред американскиот Сенат и Конгрес се наоѓаат предлог-закони, Protect IP Act и Stop Online Piracy Act (SOPA), кои сериозно можат да ја загрозат интернет слободата и да воведат интернет цензура во САД. Ако се тоа одобри во САД можно е многу лесно такви закони да бидат одобрени во Европа, Македонија и ширум целиот свет. Законите […]

Прочитај повеќе