Google, Facebook, Twitter и Yahoo обвинуваат дека Motion Picture Association of America се обидува да го врати контраверзниот закон SOPA, кој веќе еднаш беше одбиен од американскиот Конгрес. Четирите компании поднесоа барање до Судот во Њујорк за одбивање на блокадата на Movietube. Блокадата ја побараа Sony, Warner Bros, Universal, Disney и Paramount, а предвидува блокирање […]

Прочитај повеќе

Сигурно сите го знаете бет-сигналот што го повикува Бетмен кога градот е во опасност. Сега група интернет ентузијасти реши да ја прифати симболиката – решени да речат доста и да застанат во одбрана на Интернетот, тие креираа свој сигнал со лице на мачка со кој ќе ја повикуваат интернет заедницата да им се приклучи кога ќе […]

Прочитај повеќе

Алексис Оханиан, ко-основачот на Reddit, верува дека секој корисник може да биде потенцијален заштитник на Интернетот, или „Бетмен или Бетвумен“ како што тој вели. „Не е потребно да бидете милијардер со нервозни задачи за да го зачувате интернетот.“, изјави Оханиан на Personal Democracy Forum одржан вчера. „Херојот сте вие. Секогаш сте биле вие и треба […]

Прочитај повеќе

The Cyber Intelligence Sharing and Protection Act (CISPA) го помина американскиот Конгрес со 268 гласови наспротив 168 проти го гласање кое се случи еден ден порано од претходно најавено. CISPA е закон кој содржи мерки кои ќе го заштитат САД од сајбер напади, но и кој, според критичарите, е многу општ и нејасен како неговите […]

Прочитај повеќе

Откако сопственикот на Megaupload доби непријатна посета од властите, спроведувајки го интернационалниот закон за пиратерија, односно американскиот закон за пиратерија, но во Нов Зеланд, светот и интернет корисниците почнаа посериозно да го разбираат притисокот да се изгласаат легислативи како ACTA, SOPA, PIPA.  Веројатно инспирирани од неодамнешниот однос на музичката и филмската индустрија кон пиратеријата, вчера […]

Прочитај повеќе

Еден од најголемите пребарувачи на торент фајлови, BTJunkie, се исклучи. Причината се бројните судски спорови против другите торент сајтови. „Ова е крај на линијата пријатели. Одлуката не беше лесна, но одлучивме волонтерски да го изгасиме сајтот. Се боревме со години за вашето право да комуницирата, но време е да се продолжи. Ова беше животно искуство, […]

Прочитај повеќе

Илјадници полски интернет корисници излегоа на улиците да протестираат бидејќи Полска заедно со Eвропската Унија и уште 21 земја-членки во четвртокoт го попиша трговскиот договор ACTA со кој се воведуваат индустриски стандарди ширум Европа, САД, Канада и Јужна Кореа во борба против пиратеријата и фалсификуваните производи. Но, со ACTA исто така се воведуваат и мерки […]

Прочитај повеќе

На 28-ми јануари ќе се направи глобален сајбер протест чија прва мета би била Facebook. Барем вака се вели во YouTube видеото кое е наводно од Anonymous. Всушност, поради природата на групата која е составена од разни членови ширум светот без некој истакнат водач или знаење кој се е вклучен во неа, многумина му поверуваа […]

Прочитај повеќе

Веќе сите знаат дека на 18 јануари 2012 „интернет штрајкуваше против SOPA“. Дури и очајните македонски медиуми на некој начин ја пренесоа веста. Мајка ми беше загрижена дека нема да може да се чуе со брат ми на Skype дека нема да сме имале интернет од пет наутро до пет попладне… Накратко, повеќе водечки веб […]

Прочитај повеќе

Кон дебата за контроверзниот американскиот Stop Online Piracy Act се придружи и одговорната за европската Дигитална Агенда, Нели Крус, која на својот Facebook профил го искритикува законот, велејќи дека не треба да се воведува лош закон кој нема да биде од бенефит за отворениот Интернет. „Мило ми е што мислењето се менува против SOPA: не […]

Прочитај повеќе

Нe! Facebook и Google нема да се исклучат утре. Не! Нема никаква информација за тоа. И да! Само македонски медиуми пишуваат за тоа. Не е ништо изненадувачки, ниту страшно, што од сериозни македонски медиуми до рандом забавни портали шират глупави вести кои не се точни. Ок, можеби е загрижувачки што сериозните медиуми треба да се […]

Прочитај повеќе

Американскиот претседател Барак Обама се приклучи на дебата за контроверзниот американски Stop Online Piracy Act, велејќи дека нема да го поддржи предлог-законот бидејќи има премногу незадоволство од интернет заедницата и можност за интернет цензура. Против законот од самиот почеток застанаа ИТ гигантите како Google, Netflix, Mozilla, a Reddit и Wikipedia најавија гасење на сајтовите во […]

Прочитај повеќе