Српскиот сервис за рангирање на казина, AskGamblers, за 15 милиони евра ќе биде дел од Catena Media од Малта. Порталот кој постои девет години е меѓу најпосетуваните сервиси од овој вид, и три години по ред е прогласуван за најдобар сајт за игри на среќа на светско ниво, јави Startit.rs. AskGamblers на посетителите им овозможува […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот стартап Bellabeat доби дополнителна инвестиција од 3 милиони долари. Со ова стартапот во првата фаза на прибирање на средства стигна до 4,5 милиони долари инвестиции, јави Netokracija. Bellabeat е стартап за организирање на бременоста кој веќе неколку производи. Првиот со кој се пробија на пазарот овозможува следење на работата на срцето на неродените бебиња. […]

Прочитај повеќе

Поротата ја зголеми сумата која Samsung треба да ја исплати поради нарушување на авторските права на Apple на дополнителни 290 милиони долари за предизвикана штета, јави All Things Digital. Оваа казна доаѓа како надополнување на казната која му беше изречена на Samsung oд 1,049 милијарди дилари, која подоцна беше намалена од Судијата Луси Кох на […]

Прочитај повеќе

Можеби неодамнешен раст на биткоините ги направи интересни за инвеститорите, но не постои нешто што побрзо ќе ги избрка од небезбеден пазар. Најновите проблеми за пазарот на дигиталната валута доаѓаат по ненадејни изчезнување биткоини во вредност од 4,1 милиони долари од кинеската берза за менување на биткоини GBL, јави Coindesk. GBL ненадајно затвори на 26 […]

Прочитај повеќе

Откако ги собори сите рекорди за гледаност корејската поп ѕвезда Psy, 34, е на најдобар пат да им донесе рекордна сума на Youtube од рекламите. Само страната која го прикажува видеото Gangnam Style заработи 8 осум милиони долари, објави Google. Секое отворање на видеото му носи просечно 0,65 центи на YouTube. Половина од овие пари […]

Прочитај повеќе

Facebook го надополни својот формулар за излегувања на берзата, додавајќи нови статистики за својата доминација. Друштвената мрежа е се поблиску до милијардата на Google. Сега има 901 милиони активни корисници кои се логираат секој месец. Од нив, скоро 500 милиони ја користат мрежата преку мобилен телефон. Ова се неверојатни бројки, иако растот во бројот на […]

Прочитај повеќе

Intel ќе стартува инвестициски фонд вреден 100 милиони долари наменет за компании кои развиваат апликации и софтвери што работат на повеќе платформи и уреди. Целта на овој инвестициски фонд е да се подобри присуството на Intel на пазарот на мобилни уреди. Инвестициите ќе бидат спроведени од страна на Intel Capital, како дел од AppUp програмата. […]

Прочитај повеќе