На лидерската средба на премиерите од Централна и Источна Европа, кинескиот премиер Ли Кекианг најави отворање на нов инвестициски фонд. Фондот ќе финансира проекти во Централна и Источна Еврпа, а поддржан е од Индустриската и комерцијална банка на Кина. „Тежината“ на фондот е 10 милијарди евра. Целта на фондот е да собере финансии во вредност […]

Прочитај повеќе

Неколку регионални стартапи се главни добитници во финалето на Catch наградите. Настанот  се одржа на 27, 28 и 29 септември во „Југословенска кинотека“ во Белград. Од шесте одбрани победници 4 се од Србија, 1 од Косово и 1 од Украина. VisMedic, mBrainTrain, FriendRecap и Ci Gel, се српските стартапи, а Formonе косовскиот стартап кои се помеѓу победниците. VisMedic […]

Прочитај повеќе

Еден од најдобрите и најпрепознатливите кошаркари на сите времиња, Коби Брајант, оваа година ја заврши кошаркарската кариера и се пензионира. Ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, веќе има план што ќе работи и креираше инвестициски фонд за стартапи. Коби Брајант заедно со инвеститорот Џеф Сибел лансираа фонд со капитал од 100 милиони US дoлари кои ќе инвестира во технички […]

Прочитај повеќе

Foundcenter Белград го претставува првото издание на CATCH 2016, настан кој ќе се одржи на 27, 28 и 29 септември во Белград. Настанот е можност за стартапите од Југоисточна Европа да се претстават пред инвеститорите, и ако се доволно добри да привлечат инвестиција до максимални 1 милион евра. Компаниите кои можат  да се пријават се речиси од […]

Прочитај повеќе


Што е venture capital? Во какви стартапи се инвестира? Колку пари? Дали е поважен тимот или продуктот? А што е воопшто инвеститор!? Сите овие прашања и други ќе може да ги поставите во Ask Me Anything (AMA) сесија со Татјана Забасу, инвеститор и директор на канцеларијата во Скопје на South Central Ventures. Ова е инвестициски […]

Прочитај повеќе

Пред неколку дена и официјално започна со работа South Central Ventures фондот кој има 40 милиони евра за инвестирање во балкански стартапи од Хрватска, Србија, Македонија, Босна и Херцеговина, Косово, Албанија и Црна Гора, јави Netokracija. Фондот потoчно дел од европскиот Enterprise Innovation Fund (ENIF) чија цел е инвестирање во иновативни проекти, стартапи и мали […]

Прочитај повеќе

Нов инвестициски фонд од 40 милиони долари ќе ги таргетира балканските земји во потрага по нови иновативни стартапи, пишува Netokracija, повикувајќи се на разговор со еден од партнерите на фондот. Неименуваниот фонд ќе вложува стотици илјади евра во регионалните стартапи во рана, seed фаза, и по неколку милиони евра за понатамошен развој. Интересно е што […]

Прочитај повеќе

IndieVoic.es е платформа која претендира да постане своевиден Kickstarter или Indiegogo за малите независни медиуми од државите кои се во развој. IndieVoic.es е идеја на Саша Вучиниќ, поранешниот директор на српска телевизија Б92 и основач на Media Development Loan Fund, преку кој успеа да собере 120 милиони долари за развој на медиуми. Целта на проектот […]

Прочитај повеќе

Intel ќе стартува инвестициски фонд вреден 100 милиони долари наменет за компании кои развиваат апликации и софтвери што работат на повеќе платформи и уреди. Целта на овој инвестициски фонд е да се подобри присуството на Intel на пазарот на мобилни уреди. Инвестициите ќе бидат спроведени од страна на Intel Capital, како дел од AppUp програмата. […]

Прочитај повеќе