Нов чип од Qualcomm ќе го продолжи времето помеѓу полнењата и ќе го подобри сигналот на слушалките кои користат Bluetooth. Bluetooth технологијата постои повеќе од 15 години, но дел од техничките недостатоци сè уште не се надминати. Секако технологијата постојано се надградува, а новиот чип е уште еден чекор. QCC5100 Low Power Bluetooth SoC ја зголемува […]

Прочитај повеќе

Нов Bluetooth напад може да се користи за напад на милијарди уреди. Подложни на нападите се Android, Linux и Windows уреди кои немаат инсталирано надградба на софтверот, јави Ars Technica. Нападот е наречен BlueBorne, а единствена среќна околност e што радиусот на напад е околу 10  метри; колку што е и Bluetooth конективноста. Сепак, според проценките […]

Прочитај повеќе

Вториот аеродром по големина во Британија, Gatwick воведе внатрешна навигација. Аеродромот е огромен, па со помош на технологијата снаоѓањето на патниците треба да биде полесно и поедноставно, јави Next Web. Целиот аеродром е опремен со 2000 Bluetooth одбележувачи (beacon). Аеродромот на овој проект соработува со стартапот Pointr. Ова им помага на корисниците да знаат точно […]

Прочитај повеќе

Во време на забрзано живеење и френетична потреба за мултитаскинг, расеаноста цвета со полна пареа и најчестите жртви се или вашите клучеви или паричникот. Woolet 2.0. е паричник кој нема да можете лесно да го заборавите, камо ли да го изгубите. Наспроти името, кое би можело да алудира дека се работи за волнен паричник, Woolet […]

Прочитај повеќе

Некои уреди се чини дека нема да имаат широка примена без разлика колку ќе бидат корисни. Star Trek комуникаторот не е еден од овие уреди. Не затоа што е корисен и ќе го носите насекаде, напротив, затоа што е некорисен и никој нема да го користи надвор од Star Trek конвенција. Сепак тешко дека дизајнот е […]

Прочитај повеќе

Volvo работи на еден интересен концепт преку телефон и Bluetooth да отклучувате врати на автомобил. Иако ова е кул технологија, сепак безбедноста е клучна за тоа дали ова ќе стане успешен проект.

Прочитај повеќе

Производителите на слушалки за паметни телефони можеби ќе дочекаат шок од Apple. Засега без официјална потврда од Купертино, има шпекулации од CES 2016 дека на новиот iPhone нема да има простор за 3,5 mm приклучок за слушалки. Од iPhone 7, па натаму слушалките ќе мора да доаѓаат во безжична или Lightning варијанта. Ова се разбира […]

Прочитај повеќе

Нов стандард на Wi-Fi, Wi-Fi HaLow, наскоро би можел да се најде во паметните телефони и други уреди. Станува збор за надградба на сегашниот стандард кој може да го замени Bluetooth. Wi-Fi HaLow ќе биде попригоден за пренос на сигналите низ ѕидовите, а целта е да функционира со помалку енергија, односно на преносни уреди како […]

Прочитај повеќе

Доколку имате проблем да само-контрола, и наместо да се посветите потполно на обврските, вие трошите време на друштвените мрежи и интернет мачиња, тогаш Sаent може да биде решение. Станува збор за bluetooth уред/копче со чие притискање автоматски се блокира се што може да му го одвлече вниманието на корисникот. Начинот на функционирање најнапред бара од […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост од Андреј Шевченко, кој работи како маркетинг експерт во софтверска компанија во Варшава, и е во постојана потрага по интересни гаџети) Издржливоста на батеријата кај денешните Android телефони е еден од најголемите предизвици за Google. Со промоцијата на Lollipop во јуни видовме дека Google се обидува да го реши овој проблем […]

Прочитај повеќе

Се повеќе предмети добиваат интеракција преку паметен телефон, неодамна на листата е додаден, Bit Lock паметен ланец за заклучување на велосипеди. Синџирот се поврзува се телефонот преку Bluetooth и BitLock апликација. Потоа велосипедот се отклучува со притискање на едно копче. Bit lock во моментов е на Kickstarter, а првите подржувачи ќе можат да го заклучат […]

Прочитај повеќе

Со оглед на тоа што Intel Sandy Bridge е доволно долго на пазарот, слободно можеме да заклучиме дека компатабилните матични плочи се доста зрели со многу напредни опции, така да која плоча и да ја одбереме горе-доле сите се задоволителни и која и да ја одберете нема да погрешите. Со претставувањето на Intel Z68 чипсетовите […]

Прочитај повеќе