Во ноември ќе имаме нов три дневен фестивал на креативност, на кој стартапи ќе се обидат од идеја да направат бизнис со кој ќе ги импресионираат жирито. Закажан е нов Startup Weekend Skopje кој ќе се оддржи од 20-ти до 22 ноември во просториите на CoSeed, во Скопје. Пуштени се и првите early-bird влезници од […]

Прочитај повеќе

На 4-ти септември е закажан стартап фестивал на плажата Лагадин 10 во Охрид. Најавено е еднодневно дружење под мотото „startup from dusk till down” и се поканети сите стартапи и ентузијасти да се дружат со останатите македонски стартапи. Најавени се презентаци на стартапи, вклучувајќи ја презентацијата на Петар Ниновски кој ќе зборува за својот WeLrn […]

Прочитај повеќе

Startup Weekend е совршен настан за млади претприемачи. Тие влегуваат само со идеја, запознаваат луѓе со кои формираат тим, работат со искусни ментори кои ги подучуваат, и по 54 часа интензивна работа излегуваат пред жири со бизнис план и продукт. На крај се завршува со огромен аплауз и насмевки бидејќи сите вклучени знаат дека станале […]

Прочитај повеќе

Верувам дека целата стартап сцена е возбудена што ќе се одржи четвртиот Startup Weekend Skopje на 8 и 10-ти мај. Овој настан е вистинско место за да видиме колку всушност македонската стартап сцена е иновативна и креативна. Тоа што ќе биде поважно на настанот е да се чујат идеите и размислувањата на претприемачите, велат организаторите […]

Прочитај повеќе

Startup Weekend е светски најпознат настан за стартапи, вели Ева Пиперевска, еден од организаторите на скопскиот стартап викенд кој е закажан од 8-ми до 10-ти мај. Дводневниот хакатон е наменет за млади претприемачи кои ќе соработуваат на креативни идеи и бизнис планови, со помош на искусни ментори, идеи кои подоцна ќе ги претстават пред инвеститорите. […]

Прочитај повеќе

Стартапи, претприемачи и креативци!, пуштени се во продажба билетите за четвртиот Startup Weekend Skopje, глобален настан кој е всушност 54-часовен маратон за креаирање на интересни сервиси, реализација на идеи, учење за бизнис модели, дружење со други претприемачи, и на крај презентација на проектот пред потенцијални инвеститори. Лани настанот беше фантастичен, но организаторите ветуваат дека овој […]

Прочитај повеќе

На пролет ќе го имаме четвртиот Startup Weekend Skopje, ни откри Наташа Петковска, еден од организаторите на хакатонот во промо видео што се појави на Facebook. Нема многу детали за новото дружење на стартапите и менторите, освен што е закажано од 8-ми до 10-ти мај. Но од тоа што го знаеме може да очекуваме уште […]

Прочитај повеќе

Финалето на Startup Weekend Skopje започна со ентузијастичко и гласно аплаудирање од сите присутни во салата на Скопски Саем. Тимовите веќе три дена, од петокот до недела, се дружеа и работеа на свои иновативни идеи. Помогнати од искусни ментори и претприемачи кои го поминале истиот пат, задача на единаесте тимови беше да ги претворат своите […]

Прочитај повеќе

Од 19-21 септември ќе се одржи овогодишното издание на Startup Weekend Skopje. На тридневниот настан, кој ќе се одржи во просториите на New Man`s Business Accelerator, учесниците ќе имаат можност да ги претстават своите иновативни идеи, да креираат тим и да добијат интересни награди, меѓу кои и шанса за финансирање од страна на најдобрите бизнис […]

Прочитај повеќе

Саша Цветојевиќ, хрватски претприемач и бизнис-ангел, ќе го донесе првиот Tesla Model S во Скопје. Г. Цветојевиќ доаѓа како ментор на Startup Weekend Skopje, каде освен за претприемаштво и како се гради стартап, сигурно ќе биде распрашуван и за какво е чувството да се вози уникатниот електричен автомобил на Tesla Motors, компанија која е основана […]

Прочитај повеќе

Започна продажбата на early bird влезниците за Startup Weekend Skopje, кој е закажан за 19 до 21-ви септември во просториите на New Man’s Business Accelerator. Тридневниот настан, организиран од тим на волунтери, е шанса за сите девелопери, ентузијасти, студенти и стартапи да го покажат својот талент пред искусни претприемачи и инвеститори кои можат да ја […]

Прочитај повеќе

Од 19 до 21 септември ќе се одржи нов, четврти Startup Weekend Skopje. Настанот е 54 часовен маратон на кој креативните бизнис идеи се претвараат во стартапи, под водство на ментори и експерти кои имаат искуство со веб и мобилни апликации. Идејата зад настанот е да се поврзат стартап ентузијастите и менторите, да се креира […]

Прочитај повеќе