OK, Google е команда што го стартува говорниот асистент Google Now на Аndroid и iOS, но ако не знаете како да му се обратите правилно на асистентот, ќе добиете конфузни одговори и гневни ќе се впуштите во караница со робот. Но, веб девелоперот Кристијан Ристовски направи интересно решение што ќе им помогне на сите развивачи […]

Прочитај повеќе

Microsoft би можел да креира верзија на својот асистент Cortana во човечка големина за HoloLens. Не станува збор за физички робот, туку за дигитален лик на Кортана од Halo која ќе одговара на барањата на корисникот. Иако веста не е официјално од Microsoft, хуманоидна Cortana е едно од најпопуларните барања на корисниците на Share Your […]

Прочитај повеќе

Верзија на Cortana за Android излезе порано од очекувањата. Иако требаше да се појави на 29-ти јуни заедно со новиот Windows 10, сепак на интернет „протече“ APK од неофицијалната бета верзија на апликацијата. Иако според податоците од Microsoft станува збор за рана бета верзија на апликацијата, корисниците кои ја испробаа велат дека Cortana на Android […]

Прочитај повеќе

Google Now, личниот асистент кој овозможува гласовни команди и гласовно пребарување, е отворен за сите, јави компанијата. Google објави дека ја отвора функционалноста за сите девелопери кои сакаат да го интегрираат Google Now во своите апликации. Како и досега активирањето ќе се прави со „Ok Google“, а со интегрирањето е овозможена навигација низ апликациите. Командите […]

Прочитај повеќе

Напредокот на Siri, Google Now и Cortana ќе предизвика потреба од реорганизирање на Интернет, вели Џејсон Марс. креатор на Sirius, гласовен асистент со отворен код. Целта на Sirius е бесплатен и квалитетен гласовен асистент кој ќе демонстрира дека денешниот Интернет не е подготвен за гласовни команди. Станува збор пред се за компјутерските центри кои ќе […]

Прочитај повеќе

Google паралелно со Google Now финансира проект на личен асистент со отворен код, со има Project Sirius. Новиот концепт на отворен асистент е добредојдена промена со оглед на тоа дека до сега секоја мобилна платформа си доби свој асистент: Google Now, Apple Siri и Microsofot Cortana, иако Microsoft неодамна најави дека Cortana ќе биде достапна […]

Прочитај повеќе

Aпликацијата за испраќње на текст пораки со вграден говорен асистент, Emu, сега е во сопственост на Google. Апликацијата успешно се разликуваше од конкуренцијата пред се поради тоа што можеше да препознава делови од разговорот, да ги организира обврските во календарот, па дури и да направи резервации. Emu е креирана од Гами Хафесенсон, кој има претходно […]

Прочитај повеќе

BlackBerry се вклучи во трката на кој ќе направи подобар говорен асистент за паметни телефони. Новиот Passport паметен телефон за прв пат ќе доаѓа со BlackBerry Assistant, виртуелен говорен асистент налик на Siri кој ќе организира, информира и ќе ја зголеми продуктивноста. BlackBerry Assistant доаѓа со новиот оперативен систем BlackBerry 10.3, а по се ќе […]

Прочитај повеќе

Кога станува збор за оперативните системи за паметните телефони, последниве неколку месеци фокусот речиси целосно е на надградбата за Windows Phone 8.1. Покрај надградбите кои Microsoft ги прави на барање на корисниците, најчесто спомнувана нова функција е додавањето на гласовниот асистент Cortana. Cortana и дефинитивно ќе дојде со Windows phone 8.1 надградбата, јавува Verge. Порталот […]

Прочитај повеќе

Иако Microsoft со Windows Phone 8 направи исчекор во вистинска насока, сепак оперативниот систем има долг пат пред себе доколку Microsoft планира да се приклучи во трката со Android и iOS. Надградбата 8.1 за Windows Phone ќе донесе новитет, кој во конкурентните оперативни системи е присутен подолго време. Станува збор за гласовниот асистент Cortana. Cortana […]

Прочитај повеќе

Пред еден месец Microsoft најави дека работи на својот говорен асистент налик на Siri на Apple, кој ќе се вика Cortana, Освен името кое го споделува со женскиот лик од Halo серијалот, апликацијата ќе го дели и гласот на актерката Џен Тејлор, јавува MSTF. Слично како и Cortana во Halo која е AI придружник на […]

Прочитај повеќе

Acer, Dell, HP и Lenovo наскоро ќе доаѓаат со Nuance Dragon говорен асистент. Асистенот ќе има интегриран подршка за Twitter, Facebook и за избирање на музика, пишува PC World. Говорниот асистент ќе доаѓа единствено интегриран со компјутерите и нема да биде достапен надвор како засебна апликација. Nuance и Intel го најавија своето пратнерство пред две […]

Прочитај повеќе