Disney го претстави својот конкурент на Netflix, и ако судиме само по најавените наслови на филмови и серии ќе биде нов гигант. Секако платформата започнува со работа во САД, а датата на која почнува официјалниот „пренос“ е 12 ноември. Што се однесува за Македонија засега нема официјална дата за останатите региони. Според првата најава Западна […]

Прочитај повеќе

Забавниот парк инспириран од Star Wars треба официјално да биде пуштен во 2019 година, но веќе може да ѕирнеме во неговата реализација. Идејата на Disney полека се реализира, па иако е потребно малку фантазија, може да се замисли финалниот изглед на паркот.

Прочитај повеќе

Една година откако потпишаа договор за ексклузивност, Netflix и Disney највуваат прекин на соработката. Disney планира да ги повлече сите свои филмови од Netflix и веќе во 2019 година да започне сопствен стрим сервис, јави Gizmodo. Токму новиот стрим сервис на Disney е причината поради која ја прекинуваат соработката. Потегот на Disney не е изненадување, […]

Прочитај повеќе

Caltech и Disney Research работат на технологија која може да препознае кога на гледачот му се допаѓа некој филм, јави Tech Crunch. Вообичаено за ваква анализа се користи длабоко учење (deep learning), а ова е случај и сега. Технологијата ќе овозможи поделба на филмот на сегменти и анализа на секој од сегментите одделно. Модeлот кој […]

Прочитај повеќе

Последниов месец повеќе серии и филмови имаат премиери на торент отколку на телевизија. Најнова жртва е студиото Disney, и според непотврдени извори, продолжението на Пиратите од Карибите. Хакери дојдоа до копија на филмот и бараат од студиото откупнина. Доколку не им биде исплатен откупот се закануваат дека ќе го споделат филмот на торенти пред премиерата, […]

Прочитај повеќе

Pewdiepie, човекот кој, со својата харизматичност (читај: контраверзност) спечали 15 милиони долари на YouTube, сериозно ги загрози односите со компаниите Disney и YouTube. Прекин на соработката се случи поради серија од видеа каде познатиот јутубер прикажуваше нацистички слики и антисемитски шеги. Во едно од видеата Pewdiepie плати луѓе да држат знак на кој пишува: “Смрт за […]

Прочитај повеќе

Disney е во разговори со банките за финансискиот потенцијал од купувањето на Twitter. Веста ја потврдија извори на TechCrunch. Интресоt на Disney е логичен, компанијата има содржина, а Twitter е можна платформа за споделување на оваа содржина. Disney е сопственик на спортскиот канал ESPN, а Twitter и сега ги пренесува NFL натпреварите во четврток. Дополнително […]

Прочитај повеќе

Студиото Disney работи на проект за проширена реалност со кој ќе им даде нов живот на боенките. Апликацијата помалку потсетува на Semantic Paint од Microsoft, иако делува делеку поисполирано и позабавно од неа. Апликацијата со дополнителна функционалност без сомневање ќе има и дополнителни можност и ќе биде корисна за сите, но барем засега ќе им […]

Прочитај повеќе

Disney ќе го користи сензорот на Microsoft, Kinect v.2, за нова интерактивна кампања за новиот филм за деца Planes 2: Fire & Rescue. Со ова филмското студио ќе биде првата компанија која ќе го користи сензорот надвор од видеоигрите, јави Microsoft на својот блог. Ова не е прв пат Disney да го користи контролерот на […]

Прочитај повеќе

YouTube минатата недела официјално го објави планот за креирање на оригинална содржина, како и дел од партнерите и каналите кои ќе бидат вклучени во овој проект. YouTube се збогати со уште еден партнер, кој сигурно ќе придонесе во огромна мера за креирање и промовирање на оригинална YouTube содржина. Станува збор за Disney, една од најголемите […]

Прочитај повеќе