Лидерот на хакерската група LulzSec која пред три години направи хаос на повеќе владини и гејминг сајтови, Sabu, хакирал куп сајтови во Иран, Сирија, Бразил и Пакистан додека бил доушник и работел за Федералното истражно биро (FBI), пишува New York Times. Хектор Ксавиер Монсегур попознат како Sabu, уште пред своето апсење соработуваше со FBI и […]

Прочитај повеќе

Членовите на контроверзната хакерска група LulzSec, која овој период во 2011-та година направи хаос низ Интернетот, се изјаснија пред судот во Лондон како виновни за пробивање на владини сајтови. Рајан Акројд, 26, Џејк Дејвис, 20, Мустафа-ал Басам, 18, и Рајан Клири, 21, добија затворски казни од една до три години, иако сите казни ќе бидат […]

Прочитај повеќе

LulzSec Reborn се претставија како дел од претходнатa хакерска група која во 2011 година направи хаос па се повлече по 50-тина дена откако некои членови беа уапсени, со преземање одговорноста за пробивање на 10.000 Тwitter профили. Минатиот месец LulzSec Reborn oбјави информации за 170.000 профили од militarysingles.com. Профилите се пробиени преку апликацијата TweetGif која им […]

Прочитај повеќе

Им ги сечеме главите на LulzSec, вели FBI откако утринава уапсија пет члена на озогласената хакерска група LulzSec. Групата стана позната откако во 50-дневен период од мај до јуни 2011-та година направи хаос во сајбер просторот пробивајќи куп сајтови на институции и компании, меѓу кои и сајтовите на CIA, Sony, eBay, американскиот Конгрес и други. […]

Прочитај повеќе

Последна недела е од 2011-та година и време за осврт на настаните во гејминг светот кои се повеќе збир од безбедносни пропусти, расправи и погрешни видувања за начинот на како се менува традиционалниот гејминг, одошто претставување на нови модерни игри. Но, имаше игри, и тоа одлични! Бевме дарежливи, па прогласивме неколку игри за игри на […]

Прочитај повеќе

Американското Федерално биро за истражување, или попознато како FBI, уапсија член на хакерската група Lulzsec кој се сомничи дека е еден од одговорните за хакерскиот напад на јапонскиот гигант Sony кој се случи рано годинава. Коди Кретсингер, кој се води под хакерското име Recursion е уапсен утринава во неговиот дом во Феникс, Аризона. Според ФБИ, […]

Прочитај повеќе

Scotland Yard вчера најави дека имаат уапсено 18 годишно момче за кое се смета дека е дел од хакерската група LulzSec, која во изминатиов период, заедно со Anonymous, е мета на полицијата. Во извештајот на Scotland Yard стои дека во Шкотска, поточно на Шетландските Oстрови, го имаат најдено и уапсено членот Topiary, кој се смета […]

Прочитај повеќе

Интернет активистите Anonymous и хакерската група LulzSec заедно најавија дека ќе стартуваат кампања во три фази против PayPal, и eBay, со цел да се одмаздат за апсењата на десетина свои членови. Апсењата беа поттикнати од PayPal кои доставија листа од 1.000 IP адреси до FBI за луѓе кои го напаѓаа сајтот минатата година како знак […]

Прочитај повеќе

Кога пред некој ден беа уапсени 16 осомничени членови на Anonymous поради пробивања на финансиски сајтови, заменик помошник директорот на американското Федерално биро, Стив Чабински излезе со изјава дека „сакаме да пратиме порака дека хаосот на Интернет не е прифатлив, дури и ако хакерите веруваат дека имаат социјални причини, не е прифатливо да се пробиваат […]

Прочитај повеќе

За само една недела две македонски компании дозволија лични податоци на корисниците да бидат достапни на веб, околу 8.000 документи беа достапни само преку Google без потреба од хакнување, додака во другиот случај хакер извлече околу 500-1.000 кориснички имиња, лозинки и телефонски броеви. Зошто не ги објавуваме компаниите, односно зошто сакаме да ги заштитиме корисниците ќе ви биде појасно подолу.

Прочитај повеќе

По 50 дена хакирање на разни сајтови и привлекување на огромно медиумско влијание, хакерската група LulzSec се растури. Lulz бродот се укотви, како што велат хакерите во својата официјална изјава, на истиот ден кога е роденденот на авторот Џорџ Орвел, познат по книгата „1984“.

Прочитај повеќе

Tango Down! brasil.gov.br и presidencia.gov.br, вели LulzSec на својот Twitter профил, за подоцна да ги пофали своите бразилски колеги хакери кои ги срушиле сајтовите, најверојтно со DDoS напади.

Прочитај повеќе