AdBlock Plus е екстензија која е достапна за најчесто користените прелистувачи. Покрај титаните како Chrome, Firefox, и Internet Explorer, експанзијата ќе ви излезе во предвид и за прелистувачите Safari, Edge (beta), Opera, Maxthon, Yandex Browser. Примарната цел е да блокира пласирање на реклами кои значително го загрозуваат искуството на сајтовите. На тој начин, не само […]

Прочитај повеќе

Софтверот за блокирање на реклами најави дека започнува платформа на која ќе продава реклами што ќе поминуваат низ нивниот филтер. Прифатливи реклами ќе бидат сите оние чии издавачи ќе бидат дел од Acceptable Ads платформата. На платформата Eyeo работи заедно со AppNexuEyeos, Google и ComboTag. За среќа има ограничување, па овие реклами нема да можат да бидат преинтрузивни. […]

Прочитај повеќе

Иако неодамна најави, Facebook сепак нема да може да им прикажува реклами на корисниците на софтвер за блокирање. AdBlock веќе додаде филтер кој ќе овозможи блокирање на спонзорираните постови. Корисниците ќе треба единствено да ги подесат филтрите, а еве како да го направите тоа. AdBlock за Chrome Влезете во менито и од таму More Tools > Exstensions. Во […]

Прочитај повеќе

Доколки сте еден од 40-те милиони корисници на AdBlock Plus тогаш најверојатно веќе ја забележавте пораката која ви нуди можност да пропуштите дел од рекламите кои не се премногу наметливи и „сјајни“. Од компанијата најавија дека одлуката кои реклами можат да поминат, а кои не ќе виде оставена во раце на независно тело, јави Wall […]

Прочитај повеќе

Мислевте дека AdBlock Plus ги блокира сите реклами кои се наоѓаат на веб просторот? Запрашајте се уште еднаш. Дел од огласувачите може да се наоѓаат на „белата листа” на AdBlock Plus и со тоа да ги заобиколат рестрикциите кои ги поставува овој додаток за нашите прелистувачи. Имено, компанијата објави блог напис во кој ја објави […]

Прочитај повеќе

Сигурно барем еднаш сте се нашле во ситуација да не сакате личноста со која разговарате да види дека ја имате прочитано пораката која ви е пратена заради одредена причина. Доколку сакате личноста со која разговарате да не добива известување дека ја имате прочитано нејзината порака, еве неколку решенија за тоа: FB Unseen FB Unseen е […]

Прочитај повеќе

Пред неколку денови од Google ги отстрани сите апликации за блокирање на рекламите од Google Play, бидејќи го нарушуваат правилото во 4,4 од нивниот Договор за развивачи. Една меѓу апликациите кои ги снема во мракот беше и популарната AdBlock Plus која се користи најчесто како екстензија на некој од популарните прелитувачи. Но, наместо да се […]

Прочитај повеќе

Google од продавницата на Android апликации, Google Play, ги отстрани сите апликации кои ги блокираат рекламите во апликациите. AdBlock Plus и AdFree, како и неколку други, веќе не се достапни на Google Play. Како образложение кое го добиле авторите од Google е дека нивните апликации имале влијание или влегувале во други услуги на неовластен начин, […]

Прочитај повеќе

AdBlock Plus неделава ја објави својата 1.0 верзија за Android, па така сега и корисниците на Android паметните телефони ќе може да ги отстранат рекламите од прелистувачот и апликациите. Секако, ова е одлична вест за корисниците, но развивачите кои заработуваат од рекламите во своите апликации, нималку не ги радува овој потег. Апликацијата работи во позадина […]

Прочитај повеќе

Доколку поминувате многу време на YouTube, тогаш сигурно ви пречат сите реклами и коментари кои постојано ви го отргнуваат вниманието од видеото. Ектензијата Clea.Nr овозможува да ги сокриете сите овие непотребни и иритирачки работи. Освен за YouTube, оваа екстензија фунционира и за Amazon. Clea.Nr е екстензија за Firefox, Chrome, и Safari, давајќи одличен минимален интерфејс […]

Прочитај повеќе