Српската компанија Nordeus, позната по популарната фудбалска симулација Top Eleven која брои над 11 милиони активни играчи, ја објави својата нова апликација Sportser, која е изработена во соработка со познатата обложувалница Bet and Win. Sportser е апликација – моментално во затворена бета – за обложување на фудбалски натпревари, која како Top Eleven е наменета за […]

Прочитај повеќе

Дваесет и четири часовниот хакатон на Nordeus, кој се одржа изминатиов декември во Белград, беше настан на кој три македонски тимови ја покажаа својата креативност освојувајќи две награди, една за првото место, друга за најоригинална игра. Сега Nordeus, српска компанија која стои зад играта Top Eleven која има десетина милиони активни играчи, објави кратко видео […]

Прочитај повеќе

Задачата на хакатонот на Nordeus, српска компанија чија игра Top Eleven има над 10-тина милиони корисници, е да се креира игра од нула за само 24 часа. Предизвикот e интензивен и тежок, но и инспиративен за трите македонски тимови кои отпатуваа во Белград, и изминатиов викенд, на 14 и 15-ти декември, ја истакнаа својата креативност […]

Прочитај повеќе

Nordeus, компанија која стои зад Top Eleven, eдна од најпопуларните фудбалски симулации со над 11 милиони активни корисници, го организира третиот хакатон кој ќе се одржи на 14-ти декември во Белград. Nordeus, кој од неодамна има и канцеларии во Скопје, покрај тие во Даблин, Сан Франциско и Белград, ги покани и македонските програмери да се […]

Прочитај повеќе

Српскиот стартап Nordeus, познат по својата игра Top Eleven, кој од неодамна отвори свои канцеларии и во Скопје, денес објави дека во нивниот дизајнерски тим им се приклучува Пол Бејкер. Се работи за дизајнер со над 20 годишно работно искуство во неколку големи и познати компании, како Ubisoft, а во еден период беше и директор […]

Прочитај повеќе

Српскиот стартап Nordeus, еднаш прогласен за најдобар гејминг стартап во Европа, наскоро ќе отвори канцеларија во Скопје. Стартапот е познат по својот Facebook фудбалски менаџер Top Eleven кој е една од најуспешните спортски симулации на мрежата со над 10 милиони активни играчи. Од неодамна заштитното лице на играта е трофејниот тренер на Челзи, Интер и […]

Прочитај повеќе

Српското гејминг студио Nordeus успеа да го ангажира тренерoт на Реал Мадрид, Жозе Мурињо како заштитно лице на својата Top Eleven игра која има над 10 милиони играчи. Ангажманот на еден од најтрофејните фудбалски тренери е неверојатно достигнување за гејминг студиото кое пред само недела дена го прослави својот трет роденден. „Со желба да го […]

Прочитај повеќе

Nordeus само што се пофали на Facebook дека нивната друштвена игра Top Eleven надмина 9 милиони активни играчи месечно, а од нив 3 милиони играчи се логираат дневно. Гледајќи ги претходните податоци, играта на Nordeus го дуплираше бројот на корисници од мај 2012-та која објавија дека имаат над 4 милиони корисници. Top Eleven Be a […]

Прочитај повеќе

Српскиот Nordeus, автор на најдобриот фудбалски менаџер на Facebook, Top Eleven, која има над 5 милиони играчи, по втор пат организира 24-часовен Hackathon натпревар во програмирање. Hackathon-от на Nordeus ќе се одржи на 15 декември, но пријавувањето е до 30-ти ноевмри. За сите заинтересирани македонски програмери, Nordeus ќе го плати патот и сместувањето во Белград […]

Прочитај повеќе

Белградското студио Nordeus кое е познато по Facebook фудбалскиот менаџер Top Eleven, објави соработка со светски позната обложувалница Bwin. Двете компании заеднички ќе работат на онлајн друшвена игра за спортско обложување. „Тоа што сакаме да го постигнеме со ова партнерство, е тотална доминација со оналајн друштвените игри за спортско обложување, токму како што доминирам со […]

Прочитај повеќе

Top Eleven, играта на белградското студио Nordeus, успеа во текот на август да го зголеми бројот на играчи за дополнителни еден милион. Во минатиот месец играта ја играа шест милиони играчи, а во јули Top Eleven играле 4,8 милиони играчи. Овој неверојатен успех на Top Eleven, која е и најпопуларна ваква Facebook игра, пред Fifa […]

Прочитај повеќе

Малкумина би поверувале дека Facebook игра на српски стартап ќе може да биде подобра од игра на гигант како Electronic Arts, посебно кога се работи за спортски игри. Но, Nordoes, прогласен за најдобрo европско гејминг студио со 60 вработени под 30 години успеа со својата Top Eleven Football Manager да покаже дека со добра идеја, […]

Прочитај повеќе