Најголемата гејминг вест од регионот оваа недела е дека Nordeus, компанијата зад Top Eleven им се приклучува на Rockstar Games, 2K Games, Firaxis во Take-Two Interactive. Со ова српската компанија ќе биде рамо до рамо со креатори на игри како Grand Theft Auto, Civilization, NBA 2K. За аквизиција Take Two ќе плати 225 милиони долари […]

Прочитај повеќе

Top Eleven Football Manager секако е најпопуларниот наслов на Nordeus, но компанијата не сака да остане препознатлива по само една игра. Недамна на App Store и Google Play се појави и нивната нова игра Heroic – Magic Duel. Ако не го следите насловот овојпат не станува збор за спортска симулација туку своевидна стратешка игра наменета […]

Прочитај повеќе

Основачот на Nordeus, Бранко Милиутиновиќ растел во Белград, токму во времето кога НАТО ја бомбардираше Србија. Дури и тогаш, г. Милутиновиќ, кој сега има 34 години, „чепкал“ во компјутерот. Идејата за основање на сега најголемиот девелопер на видеоигри на Балканот започнал во Копенхаген, Данска. Како дел од Microsoft ги запознал Иван Стојисављевиќ и Милан Јововиќ, и […]

Прочитај повеќе

Креаторите на една од најпопуларните Facebook игри Top Eleven, српското студио Nordeus, работи на нов проект. Spellsouls: Duel of Legends од 10 јануари е достапна за преземање во неколку држави: Канада, Тајван, Хрватска, Австралија, Нов Зеланд, Шведска и Холандија се државите каде играта е официјално достапна, јави Startit.rs. Играта засега е достапна единствено на iOS. […]

Прочитај повеќе

Nordeus започна со пријавување за шестиот хакатлон по ред. Оваа година натпреварот ќе се одржи на 10. и 11 декември. Како и претходно натпреварот е отворен за сите заинтресирани развивачи во регионот. Слично како и на останатите хакатлони, и овој е тематски. Темата ја бира тимот на Nordeus, а учесниците ја дознаваат темата на самиот […]

Прочитај повеќе

Српското студио Nordeus ја најави новата верзија на играта со која го освоија фудбалскиот свет, Top Eleven. Новитет сега се нови и подобрени опции за тренинзи со која играчите имаат додатни можности за менаџирање, а со тоа и поголема контрола над тимот. Тренинзите овозможуваат неколку бенефити: индивидуален развој на фудбалерите, бонуси за нападот, одбраната, кондицијата […]

Прочитај повеќе

Сите гејмери, гејминг ентузијасти, креатори на игри, индивидуално или во тимови имаат рок до 23-ти ноември да се пријават на регионалниот Nordeus Hackathon 2015, закажан за 12-ти декември во Белград. Тимовите ќе добијат само 24 часа… само еден ден да направат видеоигра од нула на овој маратон, кој стана еден од најинтересните гејминг настани во […]

Прочитај повеќе

Развиена од српското студио Nordeus, Тop Еleven Football Manager е една од најуспешните фудбалски симулации. Во моментов играта има над 100 милиони регистрирани корисници, од кои 10 милиони се активни месечно. Играта стартуваше во 2010-та година како Facebook игра, за подоцна, како што и раснеше популарноста да биде достапна и за мобилните платформи. Сега е […]

Прочитај повеќе

Македонскиот тим Еdge се враќа од Белград со две награди од регионалниот Nordeus Hackaton. Тимот за само 24 часа успеа да направи игра Hot Escape која беше изгласана како игра со најдобар гејмплеј, и како најдобра игра според публиката. Тимот е составен од Ангел Ќосески, Ненад Каевиќ, Никола Јордановски и Филип Николовски. Post by Nordeus […]

Прочитај повеќе

Српското студио Nordeus, креаторот на супер популарната Facebook игра Top Eleven, ја стартуваше својата нова друштвена игра со обложување – Sportster. Една година по нејзината најава, играта сега е во отворена бета. Сепак доколку не сте премногу голем љубител на обложување, тогаш можете да ја прескокнете играта без да се двоумите. Станува збор за спортско […]

Прочитај повеќе

Српскиот Nordeus, креатор на супер популарната Facebook игра Top Eleven, која има над 10 милиони играчи, го најави својот четври хакатон кој ќе се одржи на 13 декември во во Белград. Станува збор за натпревар на кој за 24 часа ќе бидат креирани видеоигри на зададена тема. На натпреварот може да учествуваат учесници од целиот […]

Прочитај повеќе

Креаторите на супер популарната игра Top Eleven, Nordeus, можат да се пофалат дека се меѓу најдобрите развивачи за апликации за Android. Титулата е голема пофалба за српскиот стартап, бидејќи ја добиваат само креаторите на најдобрите апликации кои се посветени на иновации и квалитетни производи за Google Play. Со ова српскиот Nordeus е во ранг на […]

Прочитај повеќе