Европскиот парламент ја подотвори вратата за преселба на Едвард Сноуден од Русија во Европа. Со навистина тесна одлука 285 гласови „За“ и 281 гласови „Против“ Европа одлучи дека ќе го заштити г. Соноуден од екстрадикција во САД, што ќе му овозможи слободно да се шета и да патува по стариот континент без опасност дека ќе […]

Прочитај повеќе

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, аплицираше за политички азил во Еквадор за да ја избегне екстрадикцијата во Шведска каде ќе му се суди за силување на две жени. Live Blog: Assange requests political asylum from Ecuador wlcentral.org/node/2663 justice4assange.com/donate.html — WikiLeaks (@wikileaks) June 20, 2012 Г. Асанж, кој повеќе од година дена е во домашен притвор […]

Прочитај повеќе

Врховниот суд на Велика Британија дозволи екстрадикција на основачот на контроверзниот Wikileaks, Џулијан Асанж, во Шведска каде е осомничен за сексуален напад врз две жени. Џулијан Асанж, 40, помина скоро две години во домашен притвор во Велика Британија откако беше уапсен поради обвинувањата за силување со европски налог. Неговото апсење се случи во период кога […]

Прочитај повеќе

Очекувано, американските власти доставија официјални документи за екстрадикција на основачот на контроверзниот сајт Megaupload, Ким Дотком. Тој беше уапсен во јануари, заедно со уште неколку вработени, од страна на полицијата на Нов Зеланд која соработуваше со американските власти. Kим Дотком и вработените во Мegaupload се обвинети дека ја потпомагала пиратеријата правејќи штета од скоро пола […]

Прочитај повеќе

Ким Дотком ќе биде ослободен од затвор со кауција, но оваа слобода ќе биде под строги услуви. Судот од Нов Зеланд му забрани интернет пристап по барање на обвинителите кои велат дека Ким Дотком има доволно финансии за повторно да го стартува Megaupload. Основачот на контроверзниот сајт кој беше изгасен во јануари под обвинение дека […]

Прочитај повеќе

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж ја изгуби поплаката за екстрадикција од Британија во Шведска каде е осомничен за силување и сексуален напад. Адвокатите на г. Асанж најавија дека ќе поднесат уште една поплака против одлуката, односно ќе апелираат до британскиот Врховен суд. Но, пред да поднесат поплака, адвокатите ќе мора да добијат дозвола за тоа […]

Прочитај повеќе