По бројни претпоставки и алудирања, Grand Theft Auto: The Trilogy – Definitive Edition ќе излезе за 20 дена, на 11 ноември. До сега, не знаевме со какви подобрувања ќе се одликува играта. Откако Rockstar Games ги повлекоа од продажба оригиналните верзии, решија дека е време да го добиеме и првиот преглед во играта, хардверската побарувачка, […]

Прочитај повеќе

GTA San Andreas, една од најдобрите игри од овој серијал, е бесплатна, но само преку новиот клиент за игри и продавница на Rockstar Games. Таканаречениот Rockstar Games Launcher можете да го преземете од тука и, по неговото инсталирање и логирање, да си ја зграпчите GTA San Andreas. За жал, се работи за истата онаa San […]

Прочитај повеќе

DeepDrive проектот на Крег Куитер ќе им овозможи на автономните возила да експериментираат со возилата во видео игрите. Прва игра која го овозможува ова е Grand Theft Auto V, јави TechCrunch. Тренингот во GTA е овозможен од поодамна, но сега со OpenAI е далеку поедноставно. OpenAI Universe е проект стар една година и овозможува користење […]

Прочитај повеќе

Оние кои користеа најразлични модови и злоупотребуваа неправилности за нелегитимно да печалат пари ги дочека непријатно изненадување кога повторно се логираа преку нивниот акаунт. „Доколку добивте порака во која пишува дека вашите средства биле прилагодени“, објаснуваат од Rockstar, „тоа е затоа што сте имале нелегитимни средства на вашата сметка“. Ваквото „прилагодување“ доаѓа за да работите […]

Прочитај повеќе

Rockstar и понатаму продолжува со агресивното исфрлање на проширувања за онлајн делот од играта Grand Theft Auto V, притоа целосно игнорирајќи ја single-player кампањата. Најновото проширување, кое е планирано да излезе на 4 октомври, дефинитивно нема да биде исклучок. Bikers DLC ќе дозволи да формирате мотоциклистички клуб со уште седум други луѓе и да го […]

Прочитај повеќе

GTA 5 е една од најкомплексните гејмерски остварувања, не само во гејмплејот туку и во графиката. Многу модови пробаа да го надградат искуството, но многу малку успеваат да ја издигнат играта на наредното ниво.  GTA 5 Redux е еден од ретките кој успеа во тоа! GTA 5 Redux е комплетна преработка на играта, особено во […]

Прочитај повеќе

Гораст, Данко, Бобан и Наум ја посветија седмата епизода од емисијата за игри GG.mk на грандиозните и масивни игри како Grand Theft Auto, Warlords of Draneor и Dragon Age: Inquisition. Eпизодата започна со GTA 5 која Бобан ја прогласи за „најдобра игра оваа година, за која вредат парите“. Тоа што е ново во оваа поправена […]

Прочитај повеќе

Екстремистите на ISIS креираа промотивно видео базирано на видеоигра со која се надеваат дека ќе успеат да соберат нови регрути за „џихадот“ во Ирак и Сирија, јави британскиот Telegraph. Станува збор за видео направено со мод на популарната Grand Theft Auto, во кое терористите на ISIS порачуваат дека „работите кои вие ги правите во игрите, […]

Прочитај повеќе

Конечно! Rockstar Games престана да си поигрува со PC гејмерите и ја најави Grand Theft Auto 5 за PC. Играта конечно ќе биде достапна на PC на 27 јануари 2015 година. Со ова играта ќе биде достапна на PC, само неколку месеци по излегувањето на Xbox One и PlayStation 4 верзијата која е најавена за […]

Прочитај повеќе

Продавницата за видео игри GameSeek објавува дека PC верзијата на GTA V доаѓа на 22 ноември. Според најавата играта ќе доаѓа како дел од Microsoft Games for Windows Live. Информацијата беше потврдена од уште една британска продавница, Zavvi, која ја постави PC верзијата на Grand Theft Auto V на својата страна, но за разлика од […]

Прочитај повеќе

Можеби GTA V е најдобро продаван дел на GTA серијалот, но во голем дел популарноста на играта пред сè, се должи и на популарноста на серијалот кој е присутен повеќе од 15 години. GTA 1 или само GTA е почетокот на неверојатниот серијал на Rockstar Games тогаш под името TMA Design Ltd., во најголем дел […]

Прочитај повеќе

Само 24-часа откако излезе во продажба Grand Theft Auto V, заработи неверојатни 800 милиони долари. Со ова, петтото продолжение на популарната игра е најпродавана „епизода“ на GTA, но и најбрзо продаван наслов кои го издале, соопштија Take Two, издавач на игри. „Сите во Take-Two се воодушевени од првичниот интерес за Grand Theft Auto. Уште еднаш […]

Прочитај повеќе