По подолго време има некаква конкуренција на пазарот на процесори. Со Ryzen и Threadripper, AMD го предизвика Intel да извади дел од технологијата која можеби и ја чувал за оваа прилика. Сега компанијата најави нова серија на своите процесори. Она што е интересно е дека компанијата има ист број продадени процесори на Amazon и Newegg. […]

Прочитај повеќе

Qualcomm објави дел од податоците за следната генерација на мобилни процесори Snapdragon 820. Процесорот излегува следната година, а од податоците споделени овојпат дознаваме дека производителот ја надгради конективноста на компонентите. Новиот процесор доаѓа со нов „X12 LTE“-модем, со кој поврзувањето на мобилна интернет мрежа за прв пат е со CAT 12 downlink до 600Mbps и […]

Прочитај повеќе

Следната генерација на 64-битни процесори на ARM, според најавата, ќе бидат 3,5 пати побрзи од Cortex-A15 и два пати побрзи од Cortex-A57, процесорите кои се достапни во моментов. Cortex-A72 ќе биде најбрзиот процесор досега, велат од ARM, и ќе биде 75 отсто поштедлив од А15. Заедно со Cortex-A72, ARM го претстави и Mali-T880 графички процесор […]

Прочитај повеќе

Client Computing Group е нов оддел во Intel во кој ќе бидат споени тимовите кои работат на развој на процесори за десктоп и лаптот и одделот за развој на процесори за мобилните платформи таблет компјутери и паметни телефони. Спојувањето на PC и мобилната група кои работат на развој за процесори, е показател за се помалите […]

Прочитај повеќе

Nvidia го најави првиот 64-битен Android процесор кој е во класа на дел послаби Haswell процесори за десктоп. Denver ќе биде достапен пред крајот на 2014 година и за првпат ќе дојде во Tegra K1 SoC, во кој ќе бидат впарени две Denver јадра и 192-јадрен Kepler графички процесор. Податоците кои доаѓаат од Nvidia велат […]

Прочитај повеќе

Intel ги претстави Merrifield и Moorefield следната генерација на 64-битни процесори за паметни телефони. Двата процесора се дел од Atom серијата односно Atom Z3400 Merrifield е двојадрен процесор, а Atom Z3500 Moorefield четири јадрен процесор. Со овие процесори Intel се надева на поголем удел во пазарот на паметни телефони, а според првите тестови процесорите се […]

Прочитај повеќе

Доколку им успее проектот на истражувачите од Универзитетот на Мичигeн, идните телефони ќе работат на восок. Или, потехнички, ќе работат на процесор кој ќе биде прекриен со восок сместен во металнa рамкa околу силиконoт. Восокот ја апсорбира топлината од силиконот и на 54 целзусови степени се топи, дозволувајќи му на процесорот да ги достигне максималните […]

Прочитај повеќе

На Mobile World Congress во Барселона, Nvidia ги презентираше некои од можностите на својот паметен телефон Phoenix, а преку него и дел импресивните гејминг перформанси на новата генерација на мобилни процесори Tegra 4i. Phoenix има 5 инчен екран, со резолуција од 1080р но и капацитет да репродуцира видео со овој квалитет. Камерата која е интегрирана […]

Прочитај повеќе

Samsung верува дека новиот мобилен процесор Exynos со четири јадра ќе ги направи неговите уреди уште поконкурентни на пазарот. Гигантот во моментов е најголемиот, и за многумина најдобар производител на Android телефони чиј единствен конкурент е Apple iPhone. Samsung вели дека секое јадро на Exynos 4 Quad работи на 1,4 GHz, и е базиран на […]

Прочитај повеќе

Според Wall Street Journal, Hewlett-Packard планира нов дизајн за некои од светските најголеми компјутерски центри според кој во некои од нив ќе успее да намали дури 90 отсто од потрошувачката на енергија. Овој дизајн, наречен Project Moonshot, ќе ги замени стандардните микропроцесори кои се користат во серверите со оние процесори кои се употребуваат во паметните […]

Прочитај повеќе