Најголемата гејминг вест од регионот оваа недела е дека Nordeus, компанијата зад Top Eleven им се приклучува на Rockstar Games, 2K Games, Firaxis во Take-Two Interactive. Со ова српската компанија ќе биде рамо до рамо со креатори на игри како Grand Theft Auto, Civilization, NBA 2K. За аквизиција Take Two ќе плати 225 милиони долари […]

Прочитај повеќе

Српското студио Nordeus ја најави новата верзија на играта со која го освоија фудбалскиот свет, Top Eleven. Новитет сега се нови и подобрени опции за тренинзи со која играчите имаат додатни можности за менаџирање, а со тоа и поголема контрола над тимот. Тренинзите овозможуваат неколку бенефити: индивидуален развој на фудбалерите, бонуси за нападот, одбраната, кондицијата […]

Прочитај повеќе

Развиена од српското студио Nordeus, Тop Еleven Football Manager е една од најуспешните фудбалски симулации. Во моментов играта има над 100 милиони регистрирани корисници, од кои 10 милиони се активни месечно. Играта стартуваше во 2010-та година како Facebook игра, за подоцна, како што и раснеше популарноста да биде достапна и за мобилните платформи. Сега е […]

Прочитај повеќе

Креаторите на супер популарната игра Top Eleven, Nordeus, можат да се пофалат дека се меѓу најдобрите развивачи за апликации за Android. Титулата е голема пофалба за српскиот стартап, бидејќи ја добиваат само креаторите на најдобрите апликации кои се посветени на иновации и квалитетни производи за Google Play. Со ова српскиот Nordeus е во ранг на […]

Прочитај повеќе

Српската компанија Nordeus, позната по популарната фудбалска симулација Top Eleven која брои над 11 милиони активни играчи, ја објави својата нова апликација Sportser, која е изработена во соработка со познатата обложувалница Bet and Win. Sportser е апликација – моментално во затворена бета – за обложување на фудбалски натпревари, која како Top Eleven е наменета за […]

Прочитај повеќе

Nordeus, компанија која стои зад Top Eleven, eдна од најпопуларните фудбалски симулации со над 11 милиони активни корисници, го организира третиот хакатон кој ќе се одржи на 14-ти декември во Белград. Nordeus, кој од неодамна има и канцеларии во Скопје, покрај тие во Даблин, Сан Франциско и Белград, ги покани и македонските програмери да се […]

Прочитај повеќе

Српскиот стартап Nordeus, еднаш прогласен за најдобар гејминг стартап во Европа, наскоро ќе отвори канцеларија во Скопје. Стартапот е познат по својот Facebook фудбалски менаџер Top Eleven кој е една од најуспешните спортски симулации на мрежата со над 10 милиони активни играчи. Од неодамна заштитното лице на играта е трофејниот тренер на Челзи, Интер и […]

Прочитај повеќе

Српското гејминг студио Nordeus успеа да го ангажира тренерoт на Реал Мадрид, Жозе Мурињо како заштитно лице на својата Top Eleven игра која има над 10 милиони играчи. Ангажманот на еден од најтрофејните фудбалски тренери е неверојатно достигнување за гејминг студиото кое пред само недела дена го прослави својот трет роденден. „Со желба да го […]

Прочитај повеќе

Nordeus само што се пофали на Facebook дека нивната друштвена игра Top Eleven надмина 9 милиони активни играчи месечно, а од нив 3 милиони играчи се логираат дневно. Гледајќи ги претходните податоци, играта на Nordeus го дуплираше бројот на корисници од мај 2012-та која објавија дека имаат над 4 милиони корисници. Top Eleven Be a […]

Прочитај повеќе

Српскиот Nordeus, автор на најдобриот фудбалски менаџер на Facebook, Top Eleven, која има над 5 милиони играчи, по втор пат организира 24-часовен Hackathon натпревар во програмирање. Hackathon-от на Nordeus ќе се одржи на 15 декември, но пријавувањето е до 30-ти ноевмри. За сите заинтересирани македонски програмери, Nordeus ќе го плати патот и сместувањето во Белград […]

Прочитај повеќе

Белградското студио Nordeus кое е познато по Facebook фудбалскиот менаџер Top Eleven, објави соработка со светски позната обложувалница Bwin. Двете компании заеднички ќе работат на онлајн друшвена игра за спортско обложување. „Тоа што сакаме да го постигнеме со ова партнерство, е тотална доминација со оналајн друштвените игри за спортско обложување, токму како што доминирам со […]

Прочитај повеќе

Top Eleven, играта на белградското студио Nordeus, успеа во текот на август да го зголеми бројот на играчи за дополнителни еден милион. Во минатиот месец играта ја играа шест милиони играчи, а во јули Top Eleven играле 4,8 милиони играчи. Овој неверојатен успех на Top Eleven, која е и најпопуларна ваква Facebook игра, пред Fifa […]

Прочитај повеќе