Intel најавува дека следните генерации на Ivy Bridge процесорите ќе бидат енергетски поефикасни, јавува CNET. Најавите се дека идните процесори ќе трошат околу 10 W, што е значително помалку од најефикасниот Intel-ов процесор, инсталиран во MacBook Air које е 17 вати. Новата Haswell архитектура треба да го намали загревањето и чиповите на Intel да станат […]

Прочитај повеќе

Intel на Developer Forum го претстави наследникот на Ivy Bridge. Новите Haswell процесори се дизајнирани да бидат помоќни и потенки, но и да трошат помалку енергија. Haswell работи на 10 вати што е двојно помалку од Ivy Bridge, а ќе понудат два пати повеќе графичка моќ, вели Intel. Еден од новитете на Haswell процесорите, кои […]

Прочитај повеќе

Неколку недели откако ја претстави третата генерација на Core процесорите за десктоп компјутери, наречени Ivy Bridge, Intel сега ги најави и 14-те мобилни чипови наменети за лаптопите. Intel вели дека овие процесори со две јадра и ултра-ниска волтажа ќе се појават на околу 110 различни лаптови. Околу 30 од тие лаптопи ќе бидат со екран […]

Прочитај повеќе

Ќе може ли Dell XPS One 27 да го следи примерот на Apple iMac, па дури и да му стане директен конкурент? Овој нов се-во-едно десктоп компјутер со 27-инчен монитор кој има поддршка за неверојатна резолуција од 2560 x 1440 пиксели, работи на Ivy Bridge i5 и i7 процесор со максимален RAM од 16 GB […]

Прочитај повеќе

Intel вели дека новите Ivy Bridge процесори користат „3Д транзистори“ кои овозможуваат 20 отсто поголема процесорска моќ користејќи 20 отсто помалку енергија. Повеќето од овие нови, вкупно 13 процесори со четири јадра од Ivy Bridge фамилијата се наменети за десктоп компјутерите кои ќе се појават по 29 април, а наскоро ќе бидат претставени процесори со […]

Прочитај повеќе

Ultrabooks се 2cm тенки 11.6-инчни лаптопи за кои Intel вели дека ќе „ги соединат перформансите и можностите на денешниве лаптопи, со карактеристики на таблет компјутери“.

Прочитај повеќе