Microsoft во соработка со Canonical во некоја од следните верзии на Windows 10 ќе додаде Bash Shell и Linux Command Line. Компанијата во последниот период има зголемена соработка со поранешните ривали, но ова сепак е изненадување. Веста доаѓа од Microsoft Build 2016 конференцијата во Сан Франциско. Потегот е направен да се привлечат развивачите кои ќе […]

Прочитај повеќе

Првите Ubuntu телефони ќе започнат да се продаваат во Европа веќе оваа недела. Телефоните Aquaris E4.5 Ubuntu Edition ќе бидат достапни преку BQ и ќе чинат 170 евра. За почеток се наменети за ентузијастите, а лоша вест за сите кои се надеваа на PC-хибрид e што првите телефони нема да станат PC доколку се приклучат […]

Прочитај повеќе

Canonical, коj на 22 јули побараа помош од своите корисници и технолошки ентузијасти да се вклучат во кампањата за собирање на 32 милиони долари за Ubuntu Edge, денес има собрано повеќе од 10,3 милиони долари. Сепак и покрај рекордот, кампањата е неуспешна бидејќи им недостизаат 20 милиони долари. Првата позиција во собирање на средства преку […]

Прочитај повеќе

Canonical, компанијата зад Ubuntu, стартува краудфаундинг кампања на Indiegogo со која бара 32 милиони долари за да го направи Ubuntu Edge телефонот. Додека го пишувам текстот, околу 200 корисници донирале 100.000 долари. Кампањата трае 31 ден, што значи дека компанијата мора да собере по 1 милион долари дневно! Во зависност од големината на донацијата, донаторите […]

Прочитај повеќе

Oд Ubuntu форумот се украдени кориснички имиња, имејл адреси и лозинки на 1,82 милиони корисници. Пробивањето се случи во саботата, кога хакерот која се крие позади псевдонимот @Sputn1k_ ја смени почетната страница. Според објавената порака, најверојатно се работи за албански хакерски тим. „Иако лозинките не се зачувани во обичен текст, добра пракса е корисникот да […]

Прочитај повеќе

Во текот на денешниот ден на официјалниот веб сајт на Ubuntu се појави бројaч кој ни најавува дека нешто ќе се случи за 4 денови, а пораката со која е најавено одбројувањето е „the line where two surfaces meet“. Canonical веќе неколкупати на овој начин најавија неколку новости во врска со Ubuntu, а една од […]

Прочитај повеќе

Canonical најави дека Ubuntu за таблет компјутерите ќе биде претставен на Mobile World Congress кој ќе се одржи од 25 до 28-ми февруари. Првите уреди кои ќе можат да користат Ubuntu се Nexus 7 и Nexus 10 таблет компјутерите на Google. Тоа што е најавено во Ubuntu таблетот е можноста за мулти-таскинг, така што на […]

Прочитај повеќе

Бројачот кој вртеше на Ubuntu.com истече вчера околу 19 часот, кога и беше претставен новиот оперативен систем за мобилни телефони – Ubuntu Phone OS. Oвој слободен мобилен оперативен систем работи на постоечкиот Android кернел и драјвери, но не поддржува Java виртуелна машина, поддржува ARM и x86 процесори, и ветува дека ќе ја искористи максимално моќта […]

Прочитај повеќе

Canonical конечно реши да направи чекор напред за да привлече внимание од страна на развивачите. Имено, спонзорот на Ubuntu, еден од најпопуларните оперативни системи и најкористена Linux дистрибуција, организира натпревар наречен „Ubuntu App Showdown“ во кој развивачите имаат три недели да испрограмираат нова апликација и да ја објават во Ubuntu Software Centre-от. Најдобрите апликации ќе […]

Прочитај повеќе

Ubuntu за Аndroid е апликација преку која може да го поврзете вашиот паметен телефон со монитор и да користите Ubuntu. Oва e декстоп верзија на Ubuntu инсталирана на Android која стартува кога ќе го поврзете телефонот со монитор преку dock станица, што значи дека покрај апликацијата, ќе ви е потребен и дополнителен хардвер. „Се што […]

Прочитај повеќе

Според ZDNet, Canonical, компанијата одговорна за Ubuntu, на конференцијата Ubuntu Developer Summit ќе најави дека овој оперативен систем ќе ги следи стапките на Android и iOS, и ви иднина ќе биде достапен за таблет компјутери, паметни телефони, и паметни телевизори. Главниот човек на Canonical, Марк Шатлворд, во интервју за ZDNet изјави дека корисниците на компјутери […]

Прочитај повеќе