Една од најпопуларните игри оваа година Flappy Bird повторно се враќа на мобилните уреди, но не на Google Play или App Store, туку на Amazon Appstore, јави Polygon. Со ова креаторот на популарната игра, Донг Нгуен, го испочитува ветувањето кое им го даде на фановите дека повторно ќе можат да ја играат Flappy Bird; која […]

Прочитај повеќе

Кога се во прашање видео игрите Titanfall е единствена игра која ги полни медиумите оваа недела. Oвој футуристички шутер излезе на 11 март, и веќе допринесе да се продадат еден милион Xbox One конзоли. Titanfall не само што ги доби првите рецензии од гејминг и ИТ порталите, туку и голем дел од козервативните медиуми побрзаа […]

Прочитај повеќе

Осван изгасен сајт и опасност од долго-годишна затворска казна, основачот на Megaupload, Ким Дотком го изгуби и првото место во онлајн табелата на Call of Duty. Имено Ким Дотком е страствен мултиплеер играч на Call of Duty: Modern Warfare 3 каде е познат како „MEGARACER“. Тој пред еден месец беше прво-рангиран на free for all […]

Прочитај повеќе

Гејминг студиото Infinity Ward го објави трејлерот од Modern Warfare 3 за да ја загрее атмосферата пред 8-ми ноември кога новото продолжение на најпопуларната FPS игра Call of Duty ќе се појави во продавниците. Трејлерот за „тројката“ е коплетно различeн oд сите други трејлери на претходни предолженија. Додека претходно трејлерите се фокусираа на визуелните моменти […]

Прочитај повеќе

Освен четвртата експанзија на популарната World of Warcraft на годинашниов Blizzcon, беа претставени и Blizzards DOTA, Diablo 3 и вториот дел на Starcraft 2: Hearth of the Swarm. Дискутабилно најпријатното изненадување на Blizzcon годинава најверојатно е DOTA 2 верзијата на Blizzard. Со едноставен наслов Blizzard’s DOTA. Со оглед на тоа дека едвај помина еден месец […]

Прочитај повеќе