Ако сте имале сомнежи дека македонските гејмери ги бива во игри, тогаш емисијата за игри GG.mk ви го претставува Мартин Саздов, познат како Saksa, кој го има најголемиот MMR (matchmaking rating) во целиот свет. Saksa е еден од најдобрите играчи во DotA 2 во светот, и тоа што е неверојатно е што има само 20 […]

Прочитај повеќе

Гејминг турнирот Dota 2 International го сруши сопствениот рекорд во награден фонд. За турнирот веќе се соберени 12,5 милиони долари преку краудфандинг, и со оглед да тоа дека сеуште има многу време пред да започне турнирот, овој фонд најверојатно ќе продолжи да расте. Како и минатата година Valve го издаде додатокот од чија продажба 25 […]

Прочитај повеќе

Турнир во DotA 2 ќе се одржи во просториите на Факултетот за електротехника и информациски технологии – ФЕИТ. Турнирот ќе се одржи од 15 до 17 мај, а го организира Студентскиот парламент на ФЕИТ. За најдобрите ќе има награди, иако идејата пред се е дружење и забава. Турнирот е отворен за сите кои сакаат е-спортовите. […]

Прочитај повеќе

#Episode 1 ќе биде првиот турнир во DotA 2 со кој се наговестува DotA шампионат, кој е заеднички организиран од гејминг центарот RELIC и Dota2.Mk кои велат, за GG.mk, дека сакаат да организираат 4 турнири годишно и на крај да го прогласат најдобриот тим во лигата. На првиот турнир можат да се пријават 32 учесници, […]

Прочитај повеќе

Доколку се сомневате во популарноста на MOBA видеоигрите, тогаш последното издание на New York Times можеби ќе ве изненади. Весникот на насловната страна од 31 август отвора со сторија за Dota 2 и за видеоигрите чии турнири собираат огромна публика и имаат големи наградни фондови. Текстот на насловната страна „Виртуелните игри привлекуваат купови посетители и […]

Прочитај повеќе

DotA 2 International го следеа над 20 милиони гледачи со што двојно ја зголеми гледаноста на шоуто од минатата година. Максималниот број на гледачи кој истовремено го гледале настанот e 2 милиони, објави Valve. Турнирот ќе остане запомнет по рекордниот награден фонд од 10 милиони долари, од кои 5 милиони отидоа во рацете на победниците, […]

Прочитај повеќе

Кинескиот тим Newbee е победник на DotA 2 International турнирот и добитник на рекордната награда кога е во прашање е-спортот, околу 5 милиони американски долари. Во финалето Newbee се сретнаа со уште еден кинески тим ViCi Gaming од кој беа подобри со три победи. Тимот на ViCi и покрај поразот во финалето имаат причина за […]

Прочитај повеќе

Нов DotA 2 турнир е најавен за август, а квалификациите започнуваат веќе следниот викенд. Организатор на турнирот е GEMplay и овој натпревар е дел од GEMplay Challenge серијата, но за разлика од претходно, наградниот фонд на овој турнир е поголем. Турнирот ќе опфати четири региони: Македонија, Србија, Бугарија и Турција, 32 тима од овие региони […]

Прочитај повеќе

Dota 2 Macedonia организира нов турнир во Струмица, GEMplay Challenge Season 1. Првите фази на натпреварот се онлајн, а од четвртфиналето натпреварите се во живо, кога осумтте најдобри тима ќе играат во Струмица. Турнирот има групна и елиминациона фаза, 32 тима се распоредени во групи 4 групи по 8 тима. По завршувањето на меѓусебните натпревари, […]

Прочитај повеќе

Гејминг турнирот Dоta 2 International ги сруши сите рекорди со соберени 5,9 милиони долари награден фонд, и се чини дека без проблем ќе ја надмине првичната проекција на Valve oд 6 милиони долари. Наградниот фонд порасна откако Valve се одлучи 25 отсто (2,5 долари) од секоја виртуелна влезница за турнирот да го одели за наградниот […]

Прочитај повеќе

Dota 2 Macedonia ги поканува сите заинтересирани гејминг ентузиајсти и DotA 2 фанови да се пријават за учество на престојниот онлајн турнир. Учесници на турнирот ќе бидат првите 27 пријавени тимови и 5 тима до кои е испратена покана, помеѓу поканетите тимови се Next Please! Gaming (Романија), EntiTY(Македонија), MyInsanity(Србија). Интересно овој пат потребен влог за […]

Прочитај повеќе

По шест години натпреварување во Counter-Strike, македонскиот гејминг тим ENTiTY додаде и екипа за DotA 2. DotA и League of Legends се популарните MOBA игри околу коi се креираат цели е-спортски лиги со неверојатни парични награди, па не е изненадување што и најуспешните македонски гејмери сакаат да се вклучат во натпреварувањата. ENTiTY се содржи од […]

Прочитај повеќе