Тимот на Digital Chaos во кој е нашиот Мартин Саздов – Сакса, продолжува со успешни партии на Boston Major. Тие без поголем проблем го совладаа тимот на Faceless со 2:0, кој во текот на двете партии не изгледаа дека ќе ги загрозат. Она што најверојатно ќе ви биде поинтересно е дека MVP (Most Valuable Player) на […]

Прочитај повеќе

Легендата на интернационалниот е-спорт! Нашиот и единствен вицешампион на The International 6.  е најавата за 10-минутното интервју со Мартин “Saksa” Саздов од страна на легендите на домашната гејминг сцена GG.mk. Во него Saksa зборува за своите почетоци, учеството на турнири и општо за Dota 2. Повеќе за Saksa и The International 6: Digital Chaos и Saksa со […]

Прочитај повеќе

Тимот Digital Chaos, во кој учествува и македонскиот професионален Dota 2 играч Мартин Саздов, aka Saksa, освоија второ место и награда од 3.4 милиони US долари на шестиот по ред Dota 2 турнир – The International, кој се одржа во Сиетл, САД од 8-ми до 13-ти август. На ова светско првенство наградниот фонд беше над […]

Прочитај повеќе

Valve продолжува да ги соборува сопствените рекорди. Откако минатата година успеа да собере над 18,4 милиони долари за наградите на Dota 2 International, оваа година надмина 18,7 милиони долари и сè уште расте. Фондот за награди доаѓа од корисниците кои секоја година купуваат виртуелни билети. Оваа година за финансирање во фондот Valve продава Battle Pass […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостинско интервју на Самоил Петрески, сопственик на единствената продавница за друштвени игри во Македонија, Гоблин, и двократен шампион во Magic: The Gathering) Самоуверено и без трошка комплекс на инфериорност, 15 македонски гејмери во три различни игри ќе ја претставуваат нашата земја на најголемиот гејмерски настан кој досега се случил на Балканот – International […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните видеоигри, Dota2, ќе стане уште повозбудлива за следење. Последниот DotA International турнир имаше публика од 20 милиони следачи, некои на стадионот, поголем дел на стримовите. Но, со виртуелната реалност сите ќе добијат можност да се внесат во играта, и да прегледуваат мапи, борби и статистика на тимовите. Од она што може да […]

Прочитај повеќе

Најдобриот македонски DotA 2 играч, Мартин Саздов – Сакса, ќе биде дел од тимот на Digital Chaos за турнирот ESL One во Манила. Digital Chaos ќе тренира за турнирите во САД, на кои доколку победи ќе се квалификува како претставник на САД. Доколку успеат да се пласират, финалето на турнирот ќе се одржи во Манила, […]

Прочитај повеќе

Последната епизода на емисијата за игри GG.mk беше посветена на тетовска играчница; на популарната DotA 2 и интервјуто со DrDurex, стример на Twitch; на Star Wars Battlefront; на Tomb Rider и Fa. Но, имаше и уникатна премиера. Гораст за прв пат го водеше шоуто со наочари за вид, и можеби наочарите го натераа да го […]

Прочитај повеќе

Македонската е-спорт заедница конечно е пораздвижена. Главна причина за ова се момците од Dota2MK кои ја најавија втората сезона на македонската Dota 2 лига. Новата сезона има промени, па наместо досегашните две лиги сега ќе има само една лига со 18-тима кои ќе се натпреваруваат во бодови освоени со победи и нерешени резултати. По завршувањето […]

Прочитај повеќе

Има дваесет тимови поделени во две лиги, но само еден може да биде шампион на Македонија во Dota 2. По првата сезона, шампиони се Global Challengers кои ги победија The Underdogs со резултат од 3:1 во големото финале што се одржа минатиот викенд во Струмица. Финалето го проследија во живо околу 200 гледачи, што е […]

Прочитај повеќе

Еден од тимовите кои учествуваат на Dota 2 International ќе си замине побогат за 6,5 милиони долари. Турнирот кој започна од 3-ти август, успеа повторно да го надмине рекордот за наградниот фонд. Оваа година вкупниот награден фонд е 18 милиони долари, а како и минатата година ова е пред се на Compendium-от кој го купуваа […]

Прочитај повеќе

Македонските фанови на DotА 2 имаат причина за возбуда бидејќи наскоро започнува македонската лига, а регистрирањето и официјално е започнато. Според информациите на страната на лигата, за првата сезона на натпревари ќе се одиграат и квалификациим кои понатаму нема да продолжат, освен во случаи кога ќе се менува форматот на лигата. Квалификациите ќе важат за […]

Прочитај повеќе