На Instagram има 120.000 македонски корисници. Од нив 20.000 се тинејџери на возраст од 13 до 18 години. На Facebook, пак, можеме да таргетираме над 700.000 македонски корисници според платформата за реклами. Од нив, околу 70.000 се тинејџери. Бројките не откриваат ништо неочекувано. Околу 10% од корисниците се тинејџери, и тие се побројни на Facebook. […]

Прочитај повеќе

Добри вести за огласувачите, маркетинг агенциите и компаниите кои сакаат да го претстават својот бренд на една од најпопуларните друштвени мрежи во моментот. Instagram, третата најголема друштвена мрежа во светот, со над половина милион корисници на Балканот, сега ја отвори платформата за огласување и за локалните девелопери и агенции. Тоа што го прави Instagram уникатен […]

Прочитај повеќе

(Oва е пост на Дарко Булдиоски од New Media MK и организарот на AllWeb.mk, престојната конференција за дигитален маркетинг на која ќе гостува Михаел Шулц. Постот првично е објавен на AllWeb.mk, и реобјавен со негова дозвола) _____________________________________________________________________________ За да го претставиме нашиот следен говорник кој ни доаѓа од Берлин се одлучивме всушност да преведеме (и […]

Прочитај повеќе

Понекогаш е забавно да го „делите“ името со позната јавна личност, иако како што неодамна дозна помалку познатиот Андрес Иниеста, не е секојпат предност. Неочекувано додека г. Иниеста беше на одмор, Instagram без негова дозвола му го украде неговиот профил бидејќи тој го дели името со капитенот на Барселона, Андреас Иниеста. За брзо време откако […]

Прочитај повеќе

Популарноста на емотиконите не е новитет, но емотиконите стануваат најпопуларна форма на изразување на друштвената мрежа за фотографии Instagram. Нивното користење е толку често што е можно наскоро да постанат најпопуларен и универзален јазик кој се користи на платформата. „Ова е ретка можност, да се набљудува креирањето на нов јазик. Емотиконите претставуваат валиден и речиси […]

Прочитај повеќе

Instagram објави нови правила за користење кои се прва промена откако компанијата беше преземена од Facebook. Овојпат не се работи за приватноста на корисниците, ниту за реклами, туку за почитување помеѓу корисниците. Instagram сака да го намали сексуално експлицитни содржините и да ја спречи омразата и малтретирањето на корисниците. „Сакаме Instagram да продолжи да биде […]

Прочитај повеќе

Instagram претстави нова апликација Layout со која може да се поврзуваат неколку фотографии за да се направи една. Идејата е да се направат колажи на Instagram, и иако има еден куп вакви апликации за спојување на фотографии, сепак се работи за апликација на Instagram, eдна од најпопуларните друштвени мрежи, попопуларна и од Twitter. Зошто е […]

Прочитај повеќе

По повод вториот #InstaMeetSkopje, собир на инстаграмџии кои сликаа по Стара чаршија, и чии слики можете да ги видите тука; во 17-тата епизода на #ИТН разговаравме за Instagram, популарна друштвена мрежа во сопственост на Facebook која има над 300 милиони корисници, што ја прави поголема од Twitter. Гости ни се @Darko156 и MonikaPotter, со кои, […]

Прочитај повеќе

Викендов се одржа нов, втор собир на македонските инстаграмџии. Настанот одбележан со хаштаг #InstaMeetSkopje всушност беше глобална иницијатива од Instagram со која се мотивира дружењето помеѓу локалните корисници. Во Скопје се одржа по втор пат, и се одржа на едно од покреативните места во градот. Над дваесетите инстаграмџии ги шетаа сокаците на Старата скопска чаршија […]

Прочитај повеќе

Се организира втор #InstaMeetSkopje, три години откако беше организиран првото дружење на македонски корисници на Instagram. Повторно е организиран од DzaBest, но овојпат наместо во Зоолошката градина во Скопје, ќе се одржува во Старата Чаршија, што е одлично место за правење фотографии. Настанот е закажан за 21-ви и 22-ри март, кога и самиот Instagram ги […]

Прочитај повеќе

Бен Филипс е една од најголемите ѕвезди на Vine, сервисот на Twitter за споделување на куси видеа. Според податоците на Guardian, 21-годишниот Британец заработува по 2.000 фунти секоја секунда од видеата кои ги споделува. За жал неговиот профил неодамна беше цел на хакерски напад и сите видеа се избришани. Засега објавува кратка содржина на Instagram. […]

Прочитај повеќе

Instagram воведе прилично голем новитет во начинот на функционирање, и за прв пат ќе дозволи постирање за линкови кои ќе водат до други содржини и локации. Сепак станува збор единствено за новите „карусел“ реклами во кои ќе биде дозволено додавање на линк кој ќе води до надворешни содржини, јави Instagram на својот блог. Промената најверојатно […]

Прочитај повеќе