Instagram објави дека има 500 милиони кoрисници месечно, а секој ден го користат 300 милиони посетители. Дневниот број на посетители сега е еднаков со месечниот број од 2014 година. Најголемиот број на корисници на платформата доаѓаат од Јапoнија, Германија, Франција и Индонезија, и интересно е што дури 80 отсто од корисниците се надвор од САД. […]

Прочитај повеќе

Редизајнот на Instagram е одличен, но новото лого го инспирира Дарко Булдиоски да го отвори новиот #Kомкаст со аналогија за креирање насловници на VHS касети за свадби. Сепак и тој и Митко Цабевски се сложуваат дека логото е многу помалку важно од тоа што нуди апликацијата. Погледнете го новиот Комкаст за сите новости и анализи […]

Прочитај повеќе


Twitter и Facebook се согласија околу една работа, двете компании го гледаат Snapchat како сѐ посериозна конкуренција, побараа од издавачите и брендовите да престанат да ги промовираат своите snapchat профили на нивната платформа. Mic и The Huffington Post веќе не го користат својот snapcod на Twitter, односно не го поставуваат како слика на своите профили. […]

Прочитај повеќе

Facebook навистина верува дека видеото во живо ќе биде следниот голем хит. Најавена е промената на iOS и Android апликацијата кои сега имаат посебен дел за видео стрим. Ако не ја забележувате оваа промена, причина за ова е што засега видео табот е во тест фаза и е достапен на многу мал процент од корисниците. […]

Прочитај повеќе

Instagram најавува промени која натера некои незадоволни корисници веќе да му го предвидуваат крајот. „RIP Instagram“ можеби сега е популарна порака, но е претерано екстремна. Тоа што друштвената мрежа го прави сега е да понуди поквалитетна содржина, така што ќе го промени изгледот на презентираните резултати, па најдобрите фотографии ќе се појавуваат најгоре на листата, […]

Прочитај повеќе

Instagram е фантастична друштвена мрежа ако сакате да бидете креативни. Но, Instagram е ужасна мрежа ако сте дечко, девојка или сопруг на некој што сака да биде креативен. Некои ќе се препознаат во видеото. :)

Прочитај повеќе

За десетина дена е најавена нова средба и изложба на македонската инстаграм заедница. Изложбата повторно ќе биде организирана во кафе-галеријата Concept 37, а ќе се одржи на 5 декември. Изложбата наречена „Инстаграмџии“ освен можност за презентација на фотографиите, има и хуман карактер. Како и претходните вакви изложби и овојпат средствата од продажбата на фотографиите ќе […]

Прочитај повеќе

Пред да биде купен од Facebook, кога беше достапен само за iOS, Instagram се соочи со најголемиот и најневообичаениот проблем – Џастин Бибер. Секој пат кога младиот пејач ќе објавеше фотографија, неговите фанови го преплавуваа сервисот, буквално рушејќи ги серверите на тогаш-едногодишниот стартап. „Моите размислувања беа дека една единствена ѕвезда може да ја уништи целата […]

Прочитај повеќе

InstaAgent, популарна апликација за анализирање на Instagram профили, повеќе не може да го пронајдете во AppStore. Apple ја отстрани апликација која имаше околу 500.000 корисници, откако германски девелопер посочи дека таа всушност е malware кој собира кориснички имиња и лозинки од корисниците, јави AppleInsider. I would say "Who Viewed Your Profile – InstaAgent" is the […]

Прочитај повеќе

Додека Snapchat се обидува да изнајде начин да ги присвои фотографиите на своите корисници, Instagram одлучи да додаде функционалност слична на на Live Stories за своите корисници. Новата Instagram функционалност, како и сите досега, доаѓа најпрвин во САД каде корисниците ќе можат да видат најдобри видеа кои ги предлагаат уредниците на платформата. Новата функционалност со […]

Прочитај повеќе

Instagram објави нова апликација Boomerang со која може да се креираат кратки анимирани видеа од 1 секунда. Instagram има опција за снимање на видео од три до петнаесет секунди, но со Boomerang се обидуваат да ги претворат видеата во gif анимации. И Gimphy, агрегаторот за гифови, објави своја нова веб апликација GIF Maker за супер-едноставно […]

Прочитај повеќе