На првиот ден од стапувањето на сила на новата Општата регулатива за заштита на податоците Google, Facebook, Instagram и WhatsApp добија тужба вредна  8.8 милијарди долари. Групата која се залага за заштита на приватноста на корисниците, noyb.eu (non of your business) поднесе тужба поради начинот кој го практикуваат за да ги условат корисниците.  Подносител на иницијативата […]

Прочитај повеќе

Можеби сметате дека тимот на Facebook треба да се фокусира на приватноста и да оневозможи злоупотребата. Најверојатно сте во право. Неспорно компанијата има доволно инженери да работи на повеќе од еден проект. Следната промена доаѓа на Instagram. Како секогаш, друштвената мрежа ветува подобар алгоритам од кој ќе бидеме позадоволни. Генерално промените се однесуваат на првите […]

Прочитај повеќе

Веќе подолго време како Instagram го започна своето владеење во светот на друштвените мрежи. Брендовите сѐ повеќе се преселуваат на оваа платформа во обид да го задржат или зголемат органскиот обсег кој веќе е во пад на Facebook. Откога го зема приматот на Snapchat, Instagram може да се пофали со преку 300 милиони корисници на […]

Прочитај повеќе

Обах Батлер цел еден ден ги слушаше бањата на неговите Instagram следбеници. На крајот денот го заврши 400 километри од дома. Секако целото патешествие е достапно преку Instagram сторија која всушност и беш главната идеја за ова патешествие. Одлуките кои има беа оставени на неговите следбеници беа баш сите. Од едноставните стани сега или продолжи […]

Прочитај повеќе

Во среда, на 26.јули 2017 година, пет години по првиот организиран собир на локалните Instagram ентузијасти, закажан е нов #InstaMeetSkopje. Со почеток во 19 часот, во градскиот парк во Скопје (кај Фонтана) љубителите на оваа, сега веќе масовно користена апликација, ќе се дружат и споделуваат фотографии на тема – движење. За потсетување, првиот собир во […]

Прочитај повеќе

Коментарите на Instagram-страницата на пејачката Бритни Спирс бeа користени од сајбер-крадци за кoординирање на напади, јави BBC. Дел од коментарите кои наликуваат на спам, а по нивното трансформирање во код ги пренасочува посетителите. Instagram профилот на пејачката не единствен кој го користеле хакерите кои „под контрола“ имаат повеќе страници. Овие коментари напаѓачите ги користат за управување […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа, Facebook и платформата за споделување фотографии во нејзина сопственост, Instagram, забранија користење на податоци на корисниците за следење. „Минатите неколку месеци преземавме мерки против развивачите кои креираа и рекламираа алатки за следење. Ова е во споротивност на нашата политика за користење. Сакаме сите да ги разберат правилата за користење и да ги […]

Прочитај повеќе

Блогот за љубителите на фотографии Instagraphy организира изложба на Instagram фотографии. Изложбата е по повод првиот роденден на страницата. Настанот е закажан за 16 февруари со почеток во 21:00 часот, а ќе се одржи во Concept 37 во Скопје. На #instagraphytk ќе бидат изложени фотографии од над 120 инстаграмџии. Истовремено изложбата има и хуманитарен карактер. Секоја од фотографиите […]

Прочитај повеќе

Instagram објави две новости: стримување на видео во живо преку Instagram Stories и опцијата за бришење на фотографии и видеа од Instagram Direct. Компанијата се пофали и дека Instagram Stories опцијата дневно е користена од над 100 милиони луѓе ширум светот. Најавата на опцијата за стримување во живо е очекуванa, особено по успехот на Facebook Live видеата. Концептот исто така […]

Прочитај повеќе

Instagraphy e вебсајт на неформалната македонска Instagram заедница. Целта на проектот е да се прошири заедницата, но и можност да се разгледаат неколку интересни содржини. Страницата е наменета за сите љубители на фотографија и на инстаграм фотографија. Посетителите можат да разгледаат прекрасни фотографии или да пронајдат нови интересни профили за следење. Освен ова, добар дел […]

Прочитај повеќе

Instagram воведе нова функционалност наречена Stories, која не го позајмува само името од истата функционалност на Snapchat, туку е идентична копија. Слично како и на Snapchat, Stories ќе траат 24 часа и можат да бидат долги до 10 секунди. Корисниците можат да споделат фотографии и видео директно од камерата или од последните 24 часа од галерија. […]

Прочитај повеќе

Има купишта апликации со филтри за едитирање на фотографии. Филтрите станаа популарни со Instagram, и сега ги има насекаде, дури и на мобилниот Facebook. Но, сите се горе-доле исти. Сè додека на ја откриете Prisma – додаток за Instagram кој овозможува артистички манипулации на сликите, кои од обични фотографии се претвараат во уметнички дела. Тоа што […]

Прочитај повеќе