Минатата недела група на членови на хактивистите Anonymous ги пробија серверите на хостинг компанијата Freedom Hosting II. Според непотврдени информации на овие сервери се хостира една петтина од таканаречениот Dark web. Како последица на нападот срушени се 10.613 страници, и ископирана е базата на податоци на Freedom Hosting II. Според членовите на Anonymous половина од […]

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous им објавија војна на Исламска држава (ISIS) објавувајќи имиња на наводни екстремисти кои се поврзани со терористичката организација. Гневни поради нападот врз Париз во кој загинаа 129 лица, хактивистите објавија листа на профили и сајтови на наводни екстремисти, во обид да ги срушат или преземат. Целта е да се посрами ISIS, иако операцијата […]

Прочитај повеќе

Од никаде, вниманието на политичките препукувања за #бомбата го привлече видео на YouTube кое ветуваше своја бомба против претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Видеото, кое се заканува дека ќе ја открие „правата вистина“, е потпишано од таканаречените „македонски Анонимуси“, алудирајќи на хактивистите Anonymous кои се светски познати по своите контроверзни сајбер напади. Медиумите се закачија […]

Прочитај повеќе

Хактивистите, но изненадувачки и гејмерите, имаат голем удел во се поголемиот дел на DDoS напади и рушење на веб сајтови, покажува анализата на Аrbor Networks. Анализата на DDoS нападите во последните десет години покажува дека најголем дел од нападите се направени преку небезбедни домашни рутери, преку кои голем број на апарати ги извршуваат нападите. Во […]

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous им објавија сајбер војна на екстремистите на Исламска Држава, попознати како ISIS. Групата ги предупреди и телевизијата Al-Jazeera, Катар, Турција и Саудиска Арабија дека ќе бидат цел на сајбер напади поради поддршката на Исламска Држава, без разлика дали станува збор за медиумски спинови како поддршка на екстремистите, или поддршка и снабдување кон екстремистите. […]

Прочитај повеќе

Инжинер во Twitter, безбедносен аналитичар во UConn и 65 годишен пензионер се профилите на членовите на Anonymous кои се наоѓаат пред суд. Најголем број од членовите на Anonymous кој се обвинети за DDoS напади во 2010 година, не одговараат на стереотипите за хакери, вели The Verge. Антони Тадос е 22 годишен студент на UConn, кој […]

Прочитај повеќе

Повеќе од 200 веб сајтови во САД во моментот се затемнети и ќе останат така во текот на целиот ден, како знак на протест против контроверзниот закон CISPA (Cyber Intellegence Sharing and Protect Act). Законот, за кој што борците за граѓанските слободи велат дека приватни фирми без судски налог ќе можат да пристапат до корисничите […]

Прочитај повеќе

Хактивистите побараа само 2.000 долари. Но, благодарение на нивната популарност, тие на Indiegogo собраа неверојатни 54.668 долари oд 1.309 корисници за да стартуваат сајт за вести посветени за хактивизмот и граѓанското новинарство. Аnonymous вели дека сајтот ќе им служи на сите граѓани кои сакат да информираат на лице место преку стримови во живо или преку […]

Прочитај повеќе

Кога хакерската група која себе си се нарекува „Анонимни“ го проби сајтот на ВМРО, многу луѓе помислија деке ете и во Македонија се присутни oзогласените хактивисти Anonymous. Но, освен што имаа слични симболи и, очигледно слично име, „анонимните“ со повици за етничка војна и зголемување на етничките тензии беа далеку од идеалите на светски познатата […]

Прочитај повеќе

Утрово на пробиениот сајт на Карловачката банка се најде препознатливата порака „Ние сме Anonymous. Ние сме легија. Ние не простуваме. Ние не забораваме. Очекувајте не“. Пораката беше надополнета со предупредување дека ова не е само еден инцидент, туку војна кон банките кои „крадат од народот“. Ова не е прв пат хрватските Anonymous да нападнат важни […]

Прочитај повеќе

Израел е под сајбер опсада, или 44 милиони сајбер напади како што велат тамошните власти, откако се обновени воздушните напади врз Газа, јавува Reuters. Oвој пат не се работи за Хамас кои покрај ракетирањето се препукуваа со Израелците на Twitter, туку и сајтови се мета на хактивистите Anonymous кои тврдат тврди дека во операцијата наречена OpIsrael […]

Прочитај повеќе

Хакерската група  Ghost Shell и објави сајбер војна на Русија. Објавата на PasteBin која се појави по нападот наликува на пораките од хактивистите Anonymous, пред се бидејќи ги наведува повредите на човековите права како главна причина за нападот. „Премногу долго Русија е во состојба на тиранија и жалење. Обичните граѓани се принудени да живеат изолирано […]

Прочитај повеќе