Енди Рубин познат како таткото на Android, еднаш веќе го предизвика Apple со креирањето на Android. Сега претставува паметен телефон, кој е предизвик за Apple, но можеби многу повеќе за производителите на Android уреди. Телефонот кој доаѓа од креаторот на Android доаѓа под името Essential. Дизајнот на новиот телефон е еден од најубавите кои сме […]

Прочитај повеќе

Креаторот на најпопуларниот оперативен систем, Енди Рубин, во јануари ја најави новата компанија. По софтверот, г. Рубин ќе го напаѓа пазарот на хардвер со Essential. Неодамна тој го покажа телефонот, иако деталите не беа премногу јасни за да се добие целосната слика… I’m really excited about how this is shaping up. Eager to get it […]

Прочитај повеќе

По две години работење, тимот на Google беше блиску да претстави нов мобилен оперативен систем кој го чуваа како најголема тајна. Ќе се вика Android и ќе биде далеку подобар од BlackBerry, кралот на тогашните паметни телефони. Но, на 9-ти јануари 2007-ма година инженерите на Google седнаа да гледаат видео стрим oд презентацијата на Стив […]

Прочитај повеќе

Boston Dynamics, една од најголемите и најиновативните компании кога е во прашање роботикатa, му се приклучува на Google. Тимот на Boston Dynamic ќе влезе во склоп на Project X одделот за роботика на чие чело од неодамна е креаторот на Android платформата, Енди Рубин. The future is looking awesome! http://t.co/iFA53b9qDC — Andy Rubin (@Arubin) December 14, […]

Прочитај повеќе

Google веќе работи на иднина во која роботите ќе им помага на луѓето. Седум компании кои развиваа роботи и автоматизирани уреди последниве шест месеци станаа дел од Google X Lab, а на чело на развојниот тим е Енди Рубин, креаторот на Android платформата и долгогодишен робот ентузијаст. „Засега нема голем број на податоци освен дека […]

Прочитај повеќе

Креаторите на Android најпрво сакале да направат свет на „паметни камери“ кои ќе бидат конектирани на десктоп. „Истата платформа, идентичен оперативен систем само наместо за телефони изработен за камери.“, вели Енди Рубин на конференција во Јапонија. Сепак со појавата на паметните телефони се појавил и правиот пазар за Android. „Бев загрижен заради Microsoft и поради […]

Прочитај повеќе

Лери Пејџ неочекувано извести дека Енди Рубин, креаторот на Android платформата на која сега работат над 750 милиони паметни телефони, веќе нема да го води Android. На негово место ќе биде поставен Сундар Пичаи кој ќе продолжи да ги води Chrome и Google Apps. Енди Рубин ќе остане во Google, но нема најава каква функција […]

Прочитај повеќе

Главниот програмер и ко-основач на Android платформата, Енди Рубин во имејл од 2006-та пишал дека java.lang API е заштитен со авторски права, но се чини дека тоа не му било важно да ги прекрши тие права, обвинуваат Oracle во втората недела од судењето во кое софтверскиот гигант го тужи Google за злоупотреба на 37 Java […]

Прочитај повеќе

Главниот инжинер за Android, Енди Рубин откри дека дневно се активираат неверојатни 850.000 Android уреди. Активациите се однесуваат на уникатите ID броеви на уредите, не и нивното ресетирање или препродавање. Тој исто така додаде дека во светот вкупно постојат 300 милиони Android уреди. Од нив само 12 милиони се таблет компјутери, што говори многу за […]

Прочитај повеќе

Енди Рубин, главниот за Android во Google, во пост објави дека сега дневно се активираат по 700.000 Android уреди! Вкупно, од стартување на мобилната платформа до денес, се активирани над 200 милиони Android уреди. „За тие што се прашуваат, го броиме секој уред еднаш (т.е. не ги броиме препродаваните), и ‘активација’ значи влегувате во продавницата, […]

Прочитај повеќе

Главниот за мобилната платформа на Google, Енди Рубив вели дека Android таблет компјутерите не се толку лоши, всушност ги има околу 6 милиони ширум светот од најразлични производители. Сепак, тој потенцираше дека „има“ но не и дека се продадени сите тие таблет компјутери. Споредено со конкуренцијата, а тоа е iPad, Apple има продадено 40 милиони […]

Прочитај повеќе