Српскиот сервис за рангирање на казина, AskGamblers, за 15 милиони евра ќе биде дел од Catena Media од Малта. Порталот кој постои девет години е меѓу најпосетуваните сервиси од овој вид, и три години по ред е прогласуван за најдобар сајт за игри на среќа на светско ниво, јави Startit.rs. AskGamblers на посетителите им овозможува […]

Прочитај повеќе

На својоат веќе прилично бројна колекција на стартапи кои работат на автоматизирани уреди Google го додаде и производителот на беспилотни летала Titan Aerospace. Станува збор за летала кои можат континуирано да летаат до пет години. Финансиските детали од договорот барем засега остануваат тајна, но според најавата Titan Aerospace ќе биде независен во склоп на Google […]

Прочитај повеќе

Марк Закерберг го потврди стравот што многумина го прогнозираа дека мобилните аплиакции за чет и бесплатни пораки ќе ги преземат корисниците од друштвената мрежа. Во пост во кој го објави купувањето на WhatsApp за рекордни 19 милијарди долари во ИТ индустријата, основачот на Facebook беше приморан да каже дека WhatsApp и Facebook Messenger се сервиси […]

Прочитај повеќе

Продолжува зафатениот месец на Yahoo. Откако ја купи платформата за блогирање Tumblr и ја редизајнира мрежата за фотографии, Flickr, сега фокусот на компанијата е свртен кон дигиталната телевизија. Според AllThingsDigital, Yahoo понуди меѓу 600 и 800 долари за Hulu, видео сервис кој работи на претплата и во моментов е достапен само во САД. Ова е […]

Прочитај повеќе

Директорот на Microsoft, Стив Балмер, и Стефан Елоп, директорот на Nokia, се во разговори за зделка за продавање на одделот за паметни телефони на Nokia, вели Елдран Муртазин од Mobile-Review, познат руски блог кој често е меѓу првите со вестите од мобилната индустрија, но не и секогаш во право. За сега ова се само шпекулации. […]

Прочитај повеќе

Стив Балмер со својата искреност му зададе уште еден удар на Yahoo, кој е всушност партнер на Microsoft. Г. Балмер на Web 2.0 Summit изјави дека „знаете времињата се менуваат… понекогаш сме среќни“ за тоа што Yahoo во 2008 година ја одби понудата на Microsoft од неверојатни 44 милијарди долари. Ко-основачот Yahoo, Џери Јанг во […]

Прочитај повеќе