По видеото и Марк Шатлворт си играше со оперативниот систем инсталиран на својот Galaxy Nexus, сега доаѓа најава дека Ubuntu мобилниот оперативен систем ќе биде наскоро достапен за сите љубопитни ИТ ентузијасти. Имено, од 21 февруари, развивачите ќе може да го стартуваат Ubuntu Phone OS на својот Galaxy Nexus или Nexus 4 уред. Иако ова […]

Прочитај повеќе

Google и Samsung не се откажуваат од Samsung Galaxy Nexus кој од трети јули е забранет да се продава во САД. Покрај жалбата веќе е подготвена и промена на софтверот со која двете компаниите се надеваат дека целосно ќе ја укине забраната за продажба. Надоградба на софтверот ќе биде извршена во најкраток рок, вели  Google. […]

Прочитај повеќе

Galaxy Nexus ќе биде првиот телефон кој ќе ја користи најновата верзија на Android мобилниот систем, позната како Jelly Bean. Ова се откри откако корисниците кои сакаа да купат Galaxy Nexus беа пречекани со порака „првиот телефон на Android 4.1 Jelly Bean”. За пет дена стартува големата I/O конференција на Google во Сан Франциско. Вообичаено […]

Прочитај повеќе

По четири години откако Chrome беше претставен за десктоп компјутерите, Google ja oбјави и мобилната верзија на веб прелистувачот која ќе работи ексклузивно на Ice Cream Sandwich. Точно така. Доколку нeмате Galaxy Nexus кој работи на Android 4.0, тогаш ќе мора да почекате за надоградбата и можноста да сурфате преку мобилен на Chrome. „Како и […]

Прочитај повеќе

Еден оперативен систем да владее со сите! Дали Ice Cream Sandwich ќе биде решението на Google да се справи со фрагментацијата на Android пазарот? Новата верзија на мобилниот оперативен систем е наменета токму за тоа, да работи и на паметните телефони и на таблет компјутерите. „Креиравме нов фонт што е оптимизиран за HD екрани и […]

Прочитај повеќе