Визуелни ефекти, анимација, постпродукција. Ова се едни од највозбудливите и најбарани професии во последниве години, а кај нас за најдокажани важат FX3X, компанија која во своето 20 годишно работење успеа да стане незаменлив дел од групата компании кои работат на визуелни ефекти за најголемите и најскапи филмски блокбастери како Transformers, Star Wars, Aquaman, Guardians of the galaxy, Mission Impossible, […]

Прочитај повеќе

Иако не е најнов, Seam е одличен, кус фантастичен филм, чии ефекти се направени од FX3X. Од крајот на минатата година филмот е достапен за гледање онлајн, па ако не сте го изгледале направете го тоа сега. Само на неколку YouTube канали „Seam“ успеа да собере повеќе од 3 милиони гледачи. Ефектите во филмот се […]

Прочитај повеќе

Blade Runner 2049 е добитник на Оскарот за најдобри ефекти. Сепак се чини дека кога во прашање е македонскиот дел на оскарите, добитник е студиото за специјални ефекти FX3X. Компанијата е номинирана за 3 од 5 „финалисти“. FX3X работеа на: Guardians of the Galaxy Vol. 2, Kong: Skull Island и Star Wars: The Last Jedi. […]

Прочитај повеќе

На новата „Неделна доза на акцелерација“, закажана на 23-ти март, посетителите ќе имаат можност да ја чујат приказната на Кристијан Даниловски, ко-основач на 3Д студиото Fx3x. Реномирано студио во своите 19 години работеше на куп холивудски филмови од The Avengers до оскаровецот The Life of Pi. Weekly dose of acceleration е неделен настан за инспирација […]

Прочитај повеќе

3D Digit е интензивна, еднонеделна работилница за 3Д моделирање и анимација, закажана за периодот од 20 до 27 април оваа година. Работилницата е во организација на Студенскиот парламент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), во соработка со реномираното македонско студио Fx3x и акселераторот NewMan’s Business. Можноста за учество на 3Д-работилница со луѓе […]

Прочитај повеќе

Кристијан Даниловски, ко-основачот на Fx3x, ќе одржи мотивациски говор на Weekly Dose of Acceleration, во кој ќе се обиде да го пренесе своето искуство за успехoт во Холивуд. Fx3x е студио за специјални ефекти од Скопје со над 150 артисти, кое од своето основање во 1997-ма година работеше на куп холивудски блокбастери од кои позначајни […]

Прочитај повеќе

Работеа на куп холивудски хитови: Transformers, Terminator, Rango, Sherlock Holmes… а од недомна македонското 3Д студио Fx3x во своето портфолио го додаде и мега-хитот Avengers кој надмина 1 милијарда долари приходи. Fx3X работеше на девет секвенци од филмот, секоја свој предизвик кој бара врвен квалитет, вели Кристијан Даниловски, ко-основачот на студиото. „Fx3x работеше на девет […]

Прочитај повеќе

Факултетот за информатички науки и компјутерско инжинерство (ФИНКИ) и студиото за визуелни ефекти Fx3x стартуваа соработка што ќе резултира со воведување на нови предмети во студиските програми на факултетот. „Соработката со индустријата е еден од главните приоритети за ФИНКИ. За таа цел направивме студиски програми кои продуцираат кадри кои ќе имаат доволно специјализирано практично знаење […]

Прочитај повеќе

Приказната за Fx3x е една од тие успешни приказни на која може само да и се восхитувате. Инспирирани од визуелните ефекти на Terminator 2 во 1991 година, Кристијан Даниловски и Миливоје Ѓорѓевиќ – Мишко стартуваат компанијата за анимација и визуелни ефекти. Дваесет години подоцна, Fx3x зад себе има неверојатни достигнувања – номининација за EMMY за […]

Прочитај повеќе