Над 100.000 луѓе се собраа на улиците на Будимпешта во одбрана на правото на слободен Интернет. Овие граѓани протестираа на улиците со кренати паметни телефони во своите раце, а на видеото може да видиме дел од протестите кога 100.000 луѓе преминуваат преку Ержесбет мостот на Дунав, во центарот на градот. „Не само што мора да […]

Прочитај повеќе

Илјадници граѓани на Унгарија ги кренаа своите мобилни телефони во знак на протест на предлогот на унгарската влада да воведуве данок за Интернет. Најголемите протести се одржаа во главниот град Будимпешта, но и во Печ, Мишколц и Веспрем каде можеше да се слушнат повици „Демократија, демократија“, „Виктор губи се“ и „Цензура цензура“, јави BBC. Предлогот […]

Прочитај повеќе

Заедницата на популарниот хумористичен сајт 9gag.com му објави спам војна на Nescafe бидејќи Nescafe дисквалификува видео од својот натпревар од корисник кој побара „лајкови“ од заедницата за да победи и да го израдува својот хендикепиран брат. Унгарскиот Nescafe на својата Facebook страница објави натпревар на кој ги повика корисниците во кратко видео да објаснат што […]

Прочитај повеќе

Унгарската полиција направи рација во станови за кои се верува дека припаѓаат на групата CiNEDUB која дистрибуира пиратска содржина ширум светот, и која гo принуди студиото Warner Bross да престане да објавува филмови во Унгарија бидејќи нивната содржина беше постојано преснимувана и потоа диструбируна. Во рацијата која била побарана од унгарската Агенција за данок и […]

Прочитај повеќе