Дали Siri е навистина тој одличен, сезнаен личен говорен асистент како што Apple го прикажува во рекламите? Според еден њујорчанин, тие реклами се комплетна лага. Франк М. Фазио, заедно со други, поднесе тужба против Apple за лажно рекламирање бидејжи се чуствува излажан со ветувањата дека Siri може да им биде добар личен асистент. „Во многу […]

Прочитај повеќе

Google работи на говорен асистент за паметната платформа Android кој ќе треба да му конкурира на Siri, асистентот на Apple кој беше ексклузивно преставен со новиот iPhone 4S. Google пријави патент за говорен асистент пред неколку недели, што ги подгрева шпекулациите дека ќе видиме нешто такво наскоро. Според TechCrunch, апликацијата ќе се појави од крај […]

Прочитај повеќе

Google аплицира за патент на гласовен асистент што е поврзан со Google TV кој ќе може да се контролирате телевизорот преку специјално далечинско или преку апликација на Android мобилен уред. Апликацијата на патент во основа може ништо да не значи, има безбројни примери кога големи компании пријавувале различни патенти, многу од нив да останат заборавени […]

Прочитај повеќе

Исто како со декодирањето (jailbrake) на iPhone од страна на хакерите и потоа оневозможувањето на тоа декодирање од страна на Apple со следната верзија на iOS, сега се случува мачка и глушец брканица со Siri, гласовниот асистент на Apple кој без декодирање е овозможен само на новиот iPhone 4S. Целта на хакерите сега е да […]

Прочитај повеќе

Семантичкио пребарувач Wolfram Alpha за само четри месеци одкако се активираше Siri, гласовниот асистент на iPhone 4S, доби значително зголемување на пребарувањата. За сега 25 отсто од сите пребарувања на Wolfram Alpha се одвиваат преку Siri. Wolfram Alpha го привлече вниманието уште од самото најавување и BETA тестирање кога воведе голем број на иновативни начини […]

Прочитај повеќе

Ко-основачот на Apple, Стив Возниак, вели дека примарниот телефон му е iPhone, но би сакал да може да ги прави на него сите работи што ги има на неговиот Android телефон. За The Daily Beast, тој вели иако iPhone е најдобриот паметен телефон, сепак Android е подобар во гласовните команди и навигација. Ова е интересна […]

Прочитај повеќе

Apple можеби го чува Siri ексклузивни само за новиот iPhone 4S, но личниот асистент беше неколку пати активиран и на постарите iOS уреди, и сега за прв пат гледаме дека може да се користи и за контрола на домашни уреди. Компанијата Carnes Audio од САД во YouTube видео прикажа интересен концепт за да се користи […]

Прочитај повеќе

Новата iOS 5.1 бета 3 верзија, која Apple ја сподели со програмерите, открива дека новиот iPad таблет, заедно со подобар процесор, ќе го има и личниот асистент Siri. Во бета верзија на мобилниот оперативен систем е додадена нова секција во менито за тастатурата во кое се опишува за дикцијата и приватноста. Во таа секција се […]

Прочитај повеќе

Мелницата на гласини кулминираше пред официјалната презентација на iPhone 4S, со фантастични предвидувања дека iPhone 4S ќе биде поѕирен до некои по нормални шпекулации дека iPhone 4S ќе има поголем 4-инчен екран и некои точни претпоставки како тоа дека новиот iPhone ќе има 1080p HD камера и гласовен асистент сега познат (или позната) како Siri. […]

Прочитај повеќе

Декодиран iPhone е добар iPhone. Ако досега не сте го ослободиле вашиот iPhone од прангите на Apple, сега имате шанса многу лесно да го направите тоа. Последната верзија на RedSn0w сега вклучува и тотално ослободен iPhone што работи на најновата верзија на оперативниот систем iOS 5.0.1 откако iPhone хакерот Pod2g успеа потполно да го декодира. После веќе неколку месечна […]

Прочитај повеќе

Аpple објави нова верзија на iOS, 5.0.1, со која личниот асистент Siri не е екслузивен само за новиот iPhone 4S. Сега може легално да се активира и на iPhone 4, твитна МuscleNerd кој е познат хакер на iOS уреди. Во новиот iOS 5.0.1 фајловите кои беа претходно енкриптирани и кои служеа за портирање на Siri, […]

Прочитај повеќе

Google работи на своја верзија на Siri, личен виртуелен асистент што Apple го претстави со iPhone 4S. Верзијата на Google има работно име Majel, според непотврдениот извештај од AndroidandMe.com. Majel е име на компјутерскиот интерфејст на серијата Star Treck. Google ќе ги искористи Google Voice Actions кое веќе ги има на сите Android уреди така […]

Прочитај повеќе