Сузан Бенет од Атланта e госпоѓата која стои зад далеку попознатиот гласовен асистент на Apple, Siri. Гласовите на Siri се снимени уште во јули 2005 година, на снимање кое траело еден месец, и на кое не и било кажано на г-ѓа Бенет за што точно ќе се користат репликите кои ги снимала, пренесува CNN. Одлуката […]

Прочитај повеќе

Ако ви недостауваа Mac vs. PC рекламите, може да здивнете. Microsoft со новата реклама за своите таблет комјутери ќе ве врати во времето на најголемото ривалство помеѓу оваа компанија и Apple. Под мотото „Less talking, more doing“, компанијата ги споредува iPad и Windows таблет комјутерите. Рекламата го напаѓа iPad споредувајќи ја неговата цена, но и […]

Прочитај повеќе

Личниот асистент од Siri не само што може да одговори на прашањата на корисниците туку и ги памети разговорите направени во последните две години, вели LA Times. Доколку го избришете говорниот асистент, сите податоци снимени во последните шест месеци се бришат, но постарите сè уште ќе бидат обработувани од Apple. Siri е личен говорен асистент […]

Прочитај повеќе

Amazon го купи стартапот заслужен за развивање на Еvi, софтвер сличен на Siri и Google Voice Search, известува Techcrunch. Зделката чини 26 милиони долари, а засега двете компании одбиваат да коментираат за веродостојноста на податокот. Веста за аквизицијата повторно ги разгори шпекулациите за Amazon телефон, но подеднакво веројатно е дека Amazon сака да креира личен […]

Прочитај повеќе

LaFerrari, првиот хибриден автомобил на култната италијанска компанија, ќе го користи Siri на Apple како интегриран гласовен асистент и има два iPad Mini таблет компјутери вметнати во седиштата за да се користат како мултимедијални центри со пристап до апликации, игри и видео содржина. Сите 499 примероци од неверојатниот LaFerrari се веќе продадени за по 1 […]

Прочитај повеќе

General Motors ќе биде првиот производител на автомобили кој ќе го додаде говорниот асистент на Apple во новите Chevrolet Spark и Sonic модели. BMW, Toyota, Mercedes, Honda и Audi веќе најавија дека и тие ќе го интегрираат Siri во своите електронски системи. Интеграцијата е всушност додавање на копче на воланите преку кое може да се […]

Прочитај повеќе

Google ја претстави новата Google Search App за iPhone и iPаd која има подобрено говорно пребарување „кое ќе ви ги одговори сите прашања“. Се работи за пребарување со говор, и не е налик на Siri, говорниот асистент на Apple, иако Google е блиску да ја понуди истата функционалност што ја нуди со Google Now на […]

Прочитај повеќе

Со новиот iPhone 5, Аpple ja претстави и финалната верзија на новиот мобилен оперативен систем iOS 6 (првин претставен во јуни) кој ќе биде достапен од 19-ти септември за сите корисници на платформата. Има неколку подобрувања на постоечките опции, подобра синхорнизација и интеграција со друштвените мрежи. Facebook сега е подлабоко интегриран во мобилниот ОС, исто […]

Прочитај повеќе

Сите знаете за Siri, но дали сте слушнале за гласовниот асистент Robin? Станува збор за Android апликација која претставува мешавина од Siri и Waze, и е дизајнирана да ја користат возачите додека се во својот автомобил. На Robin можете да го прашате за како да стигнете до одредена локација, да пронајдете паркинг, избегнете гужва во сообраќајот, […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот универзитет „Ченг Кунг“ покрена тужба против Apple за нарушување на заштитниот знак на системот за препознавање на говор – Siri, кој им овозможува на корисниците да управуваат со телефонот по пат на гласовни наредби, пренесува Reuters. Покрај веќе можеби и досадната судска битка за патентите со Samsung, и нанесување на мислењето дека Samsung ги […]

Прочитај повеќе

Apple на WWDC конференцијата ја претстави новата верзија на мобилниот оперативен систем iOS 6 кој ќе им биде достапен на корисниците на есен. Новините се од подлабока интеракција до подобар говорен личен асистент. Siri сега може да стартува апликации, да твита, да извлекува спортски резултати и е интегриран со Yelp и OpenTable за да влече […]

Прочитај повеќе

Voice Answer на холандските Sparkling Apps се појави на iTunes, откако претходно беше одбивана скоро три месеци од Apple, кој очигледно сакаше да го зачуваат својот говорен асистент како ексклузивен, иако достапен само на iPhone 4S. Како Siri, и Voice Answer е базиран на податоци извлечени од семантичкиот пребарувач Wolfram Alpha. Како и со Siri, […]

Прочитај повеќе