SquareTrade, независна компанија за осигурување, во три различни тестови се обиде да открие кој од двата најпопуларни паметни телефони Samsung Galaxy S III или iPhone 4S е поиздржлив. Првиот тест е пуштање на телефонот да падне од височина на увото, нешто што му се случува на секого, некому почесто. Вториот тест е да се провери […]

Прочитај повеќе

Спорeд извор од Foxconn, кинескиот производител на компоненти за Apple, новиот iPhone 5 е спремен за произведување. Според изворот, пишува 9to5mac, веќе има неколку примероци на телефонот кој има 4+ инчен екран произведен од LG. Ниту еден од моделите нема дизајн налик на Mac Book Air, кој е малку искривен, како што се шпекулираше, ниту […]

Прочитај повеќе

Аpple објави нова верзија на iOS, 5.0.1, со која личниот асистент Siri не е екслузивен само за новиот iPhone 4S. Сега може легално да се активира и на iPhone 4, твитна МuscleNerd кој е познат хакер на iOS уреди. Во новиот iOS 5.0.1 фајловите кои беа претходно енкриптирани и кои служеа за портирање на Siri, […]

Прочитај повеќе

*текстот е едитиран со информации за цената, и сега е попрегледен На сајтот на T-mobile.com.mk се појави страница која го промовира новиот iPhone 4S. На сајтот стојат само детали за телефонот и дека ќе биде достапен наскоро. Но, се знае дека телефонот ќе биде достапен на 25.11. Тоа е напишано во е-билтенот кој T-mobile го […]

Прочитај повеќе

Gartner пред неколку дена објави извештај за тоа каква била продажбата на персонални компјутери во третиот квартал, а со новиот извештај го покрива пазарот на мобилни телефони во третиот квартал.Според Gartner, на глобално ниво продажбата на мобилни телефони во третиот квартал има раст од 5,6 отсто на 440,5 милиони мобилни телефони, што е многу помалку […]

Прочитај повеќе

Минатата недела Apple беше категоричен велејќи дека личниот асистент Siri ќе работи само на iPhone 4S, но не и на постарите модели. Siri користи постојано својот блог кои решија да споделат алатки за „кои не се завршени, но може да им искористат на билокој кој е технички поткован да креира Siri апликација.“ Француските истражувачи велат […]

Прочитај повеќе

Изминатиот период се појавија шпекулации дека говорниот асистент Siri би можел да се појави и на постаритe iPhone модели, меѓутоа инжинерите на Apple ги негираат овие шпекулации. Според нив, Siri е апликација која е ексклузивна само за iPhone 4S, модел кој содржи вграден микрофон кој ги прима командите и ги извршува. Според инжинерите на Apple, […]

Прочитај повеќе

Samsung и Apple полека но сигурно станаа шпанска серија, или по ново турска серија, а ние сме тука да ја раскажеме најновата епизода. Во австралија, Samsung продолжува со контра нападите против Apple, барајќи од австралискиот суд да дозволи пристап до изворниот код на фирмверот на новиот паметен телефон на Apple, iPhone 4S, како и информации […]

Прочитај повеќе

Според Apple, за само три дена iPhone 4S се продаде во 4 милиони примероци. Новиот модел, наследникот на iPhone 4, официјално беше пуштен во продажба на 14 октомври, а од 7 октомври беше достапен за нарачување, кога за само еден беа нарачани еден милион примероци. Минатогодишниот iPhone 4 имаше далеку послаб старт, со 1,7 милиони […]

Прочитај повеќе

По барањето на забрана на продажбата на iPhone 4S во Италија и Франција, сега SAmsung побара забрана на телефонот на Apple и во Австралија и Јапонија. „Apple продолжува да ни ги прекршува патентите и слободно да ја искористува нашата технологија. Нема да стоиме на страна и соодветно ќе си ја заштитиме интелектуалната сопственост”, вели Samsung. […]

Прочитај повеќе

Apple oбјави дека новиот iPhone 4S е нарачан еден милион пати во рок од само еден ден, што го надминува претходникот iPhone 4 кој во еден ден имаше 600.000 нарачки. Ова покажува дека и покрај тоа што најновиот iPhone нема нов дизајн, сепак има интерес за него, и повеќе од сигурно е дека Apple ќе […]

Прочитај повеќе

Apple во вторникот ja претстави новата генерација на iPhone, 4S, што за многумина беше и мало разочарување бидејќи се очекуваше сосема нов редизајниран iPhone, а не само подобрена верзија на iPhone 4. Доказ за ова разочарување е падот на акциите на Apple веднаш по претставувањето на новиот паметен телефон. Се разбира адутот на Apple во […]

Прочитај повеќе