Најден е безбедносен пропуст во рутерите и останатата мрежна опрема на калифорниската Juniper Networks, што предизвика вознемиреност кај безбедносните експерти. Според CNN, властите во САД стравуваат дека пропустот им овозможил на хакери да ги шпиoнираат владините комуникации во период од три години. Споменатиот софтвер се наоѓа во ScreenOS кој се користи за надгледување на податоци […]

Прочитај повеќе

Dell, Toshiba и Lenovo имаа можност да видат преку презентиран доказ дека софтверот кој доаѓа преинсталиран на компјутерите е вистинска опасност за корисниците. За пропустите од овие компании веќе и досега и надолго се пишуваше, но сега има доказ дека преинсталираниот софтвер, подобро познат како bloatware, овозможува сајбер напади врз компјутерите. Компаниите сега се запознаени […]

Прочитај повеќе

Имаме лоши и добри вести за сите сопственици на Dell компјутери! Првин да почнеме со лошата: Kомпанијата објави дека е пронајден безбедносен пропуст кој овозможува напаѓачи да пристапат до податоците. Добрата вест е што проблемот е софтверски, и компанијата веќе издаде закрпа. Проблемот е предизвикан од eDellRoot сертификатот кој се инсталира со Dell Foundation Services, […]

Прочитај повеќе

Android 5.X доаѓа со безбедносен пропуст кој овозможува едноставно пробивање и отклучување на 21 отсто до телефоните, јави Guardian. Хакот е супер едноставен, а се што треба да направи напаѓачот е да го преполни екранот со текст, по ова екранот се отклучува. Доколку користите некој од патеките за заколучувње тогаш не мора да се грижите, […]

Прочитај повеќе

Oткриен е нов zero-day пропуст во Mac кој може сериозно да ја загрози репутацијата на Apple како производители на непробојни продукти. Малициозниот софтвер Thunderstrike 2 може да го инфицира биосот на Mac, и да остане заглавен таму бидејќу не може да биде исчистен ни со флешување на оперативниот систем, а ниту со промена на хардискот, […]

Прочитај повеќе

Неверојатни 600 милиони телефони на Samsung имаат безбедносен пропуст кој може да се злоупотреби преку SwiftKey тастатурата, која доаѓа преинсталирана на уредите. Пропустот го откри Рајан Велтон од безбедносната компанија која се фокусира на мобилни уреди NowSecure. Пропустот го имаат различните верзии на Galaxy S4 Mini, Galaxy S4, Galaxy S5, како и новиот Galaxy S6. […]

Прочитај повеќе

Американското Федерално истражно биро (FBI) ги потврди тврдењата на Крис Робертс, кој вели дека нашол и искористил безбедносни пропусти во авион на United Airlines, за да го управова за краток период. Според изјавата на г. Робертс за FBI, тој успеал да го промени кодот на компјутерот за контрола на забавата, по што добил пристсап до […]

Прочитај повеќе

Сепак Apple Watch не е доволно безбеден за да ги одврати крадците. Иако часовникот не дозволува пристап до податоците на корисникот, крадецот едноставно може да го ресетира и да го синхронизира со друг iPhone, вели Џеф Бенџамин на својот блог. Најголем недостаток е што ова е враќање на проблем на кој корисниците на iPhone не […]

Прочитај повеќе

Дванаесет милиони веб сајтови се во потенцијана опасност откако е злоупотребен безбедносен пропуст во Drupal. Креаторите на плафромата за менаџирање на содржина го оцениjа безбедносниот пропуст како високо ризичен, со оценка 25/25, и ги предупредија сите корисници дека доколку не ја инсталирале последната закрпа најверојатно веќе се цел на хакерски напад. Станува збор за ранливост […]

Прочитај повеќе

По Hearthbleed и Shellshock се појави новa главоболка за безбедносните експерти. Истражувачите на Google открија безбедносен пропуст во веб-енкрипцијата кој би можел да им дозволи на хакерите преземање на имејл, банкарски сметки и слични профили. Името на овој нов пропуст е POODLE – Padding Oracle On Downgraded Legacy Encryption, а го открија Таи Дуонгм, Криштоф […]

Прочитај повеќе

Безбедносен пропуст во Chrome им овозможува на сајтовите да ги прислушуват разговорите на корисниците, забележа програмерот Тал Атер. Google потврди дека постои грешката, и иако рече дека нивните инженери ја поправиле грешката, засега надградбата не е стигната до корисниците бидејќи има проблеми со стандардизацијата. Кога корисникот ќе отиде на страна која го поддржува препознавањето на […]

Прочитај повеќе

Користејќи опрема која чини 3.000 долари и безбедносни пропусти во GPS, професорот Тод Хамфреј од Универзитетот на Тексас киднапираше 64 метри долга јахта во Средоземното Море. Целта на ова спектакуларна кражба беше да се истакнат опасностите од отворениот стандард на GPS. Киднапирањето на јахтата е изведено со испраќање на погрешни GPS сигнали со кои бродот […]

Прочитај повеќе